قرآن معجره است یعنی چه ؟ مگر عربها نمی توانند درباره مطلبی چند جمله ای بگویند ؟

0 52

قرآن همچون دریائی است که قطره اش چون گوهری درخشان افراد را گرد خود جمع می کند .
در عصر ظهور اسلام آوازه اش به همه جا می پیچد و هر طالب علم و ژرف نگری را به خود جلب می کند .
قرآن به همان تجلّی ۱۴۰۰ سال قبل بلکه بیشتر همچنان می درخشد و با پیشرفت علم فروغ دل گسترده تر می گردد .
دین جهانی سند حقانیت جهانی و جاودانی هم باید داشته باشد ولی این اساس می بینیم .
که مباریه طلبی ( = تحدی ) قرآن منحصر به مسائل بلاغی نیست و محدود به زمان و مکان و علم خاصی هم نیست و تمام جهانیان و مراکز علمی دنیا را برمی گیرد لذاست که قرآن از دشمنان خودش آوردن حداقل یک سوره را خواسته بدون مقید کردن به مسائل بلاغی و یا علوم دیگر در اینجا خوبست نکاتی از اعجاز قرآن را مرور کنیم :
۱ – روحانی بودن قرآن برخلاف غالب معجزات پیامبران گذشته که جسمانی بودند .
۲ – عظمت مضامین قرآن کار لایل مورخ معروف انگلیسی می گوید : . . . مزایای اولیه قرآن و ارکان اساسی آن مربوط به حقیقت و احساسات پاک و عناوین بر جسته مسائل و مضامین مهم آن است که هیچگونه شک و تردید در آن راه نیافته است . . .
۳ – اعجاز علمی : فقط به ۲ مورد اشاره می شود الف = مشکل بودن زندگی گمراهان را تشبیه کرده به صعود به آسمان ،
با پیشرفت علم فهمیدند می شود به سمت آسمان حرکت آرد ولی هر چه بالاتر بروند تنفس سخت تر است هوا رقیقتر و اکسیژن کمتر می شود ، نکته ای که صدها سال قبل قرآن به آن اشاره کرده است .
۴ – غیب گوئی : بعنوان نمونه آیه ۸ سوره نحل می فرماید : خداوند اسب و الاغ را برای سواری دادن به شما خلق کرد و خلق خواهد کرد چیزهائی را ( برای سواری ) که شما نمی دانید که ممکن است اشاره به وسائل نقلیه امروزی که اعراب آنزمان قدرت درک آنرانداشتند .
۵ – قرآن به تدریج در طول ۲۳ سال بر یک انسان درس نخوانده نازل شد بدون هیچگونه اختلاف و تناقضی در ابتداء و انتهای قرآن ، در نوشته های یک دانشمند اختلاف ( حداقل نظر کیفیت مطلب ) وجود دارند آنهم نوشته ای در یک موضوع خاص نه مثل قرآنی دارای آنهمه گستردگی علمی!
۶ – فشردگی کلام و خلاصه گوئی همراه با عمق زیاد و وسعت معنا .
۷ – آهنگ معجزه آسایی قرآن و نکات بسیاری دیگر که در حوصله این سؤال و جواب نمی گنجد برای آگاهی بیشتر به تفسیر نمونه ج ۱ ، ص ۱۲۶ تا ۱۳۸ مراجعه فرمائید .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.