ممکن است ایراد کنند که چگونه اسلام به مردان اجازه داده که در مورد زنان متوسل به تبیه بدنی شوند ؟

0 30

جواب این ایراد با توجه به معنی آیه و روایاتی که در بیان آن وارد شده و توضیح آن درکتب فقهی آمده است و همچنین با توضیحاتی که روانشناسان امروز می دهند چندان پیچیده نیست زیرا :
اولاًآیه ، مسئله تنبیه بدنی را در مورد افراد وظیفه نشناسی مجازه شمرده که هیچ وسیله دیگری درباره آنان مفید واقع نشود و اتفاقاً این موضوع تازه ای نیست که منحصر به اسلام باشد ، در تمام قوانین دنیا هنگامی که طرق مسالمت آمیز برای وادار کردن افراد به انجام وظیفه مؤثر واقع نشود متوسل به خشونت می شود نه تنها از طریق ضرب بلکه گاهی در موارد خاصی مجازات های شدیدتر از آن نیز قائل می شوند که تاسر حد اعدام پیش می رود .
ثانیاً تنبیه بدنی در اینجا همانطور که در کتب فقهی نیز آمده است باید ملایم و خفیف باشد بطوری که نه موجب شکستگی و نه مجروح شدن گردد و نه باعث کبودی بدن .
مسلم است که اگر یکی از این مراحل مؤثر واقع شود و زن به انجام وظیفه خود اقدام کند مرد حق ندارد بهانه گیری کرده در صدد آزار زن برآید ، لذا به دنبال این جمله می فرماید :
فان اطعنکم فلا تبغوا علیهم سیبلاً
اگر آنها اطاعت کنند به آنها تعدی نکنید .
و اگر گفته شود که نظیر انی ظغیان و سرکشی و تجاوز در مردان نیز ممکن است آیا مردان نیز مشمول چنین مجازاتهائی خواهند شد ؟
در پاسخ می گوئیم آری مردان هم درست همانندزنان در صورت تخلف از وظائف مجازات می گردند حتی مجازات بدنی منتها چون این کار غالباً از عهده زنان خارج است حاکم شرع موظف است که مردان است متخلف را از طرق مختلف و حتی از طریق تعزیر ( مجازات بدنی ) به وظائف خود آشنا سازد .
داستان مردی که به همسر خود اجحاف کرده بود و به هیچ قیمت حاضر به تسلیم در برابر حق نبود و علی ( علیه السلام ) او را با شدت عمل و حتی با تهدید به شمشیر وادار به تسلیم کرد معروف است .
ان الله کان علیاً کبیراً
و در پایان مجدداً به مردان هشدار می دهد که از موقعیت و سرپرستی خود در خانواده سوء استفاده نکنند و به قدرت خدا که بالاتر از همه قدرتها است بیندیشند زیرا خداوند بلند مرتبه و برزگ است .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.