آیا برای زیارت اهل قبور و زیارت پیامبر و ائمه ( علیهم السلام ) دلیل خاصّی داریم ؟

0 46

احادیث زیادی از رسول خدا در مورد زیارت اهل قبور نقل شده است . از جمله روایاتی است که اهل سنّت در کتابهای خود ذکر کرده اند : در کتاب سنن أبی داود ، جلد ۳ ، صفحه ۲۱۸ نقل شده که رسول اللَّه ( ص ) فرمود :
« زوروا القبور فانّها تزهد فی الدنیا و تذکّره فی الآخره ؛ به زیارت اهل قبور بروید که باعث زهد در دنیا و یادآوری آخرت است » .
و این مهم ترین اثری است که برای خود زیارت کننده دارد که او را به یاد آخرت می اندازد و سبب زهد و دل کندن او از دار فانی می شود ضمن اینکه برای میّت نیز ثواب و رحمت و گشایشی حاصل می شود .
امّا در مورد زیارت قبر رسول گرامی اسلام ( ص ) و ائمه اطهار ( علیهم السلام ) نیز روایات فراوانی وجود دارد که زیارت آنها سبب غفران زنوب خود زیارت کننده می شود و باعث تطهیر نفوس و پاک شدن روح مؤمنین می شود چه اینکه خداوند این مکانها را محلّ قبولی استغفار و آمرزش گناهان و رشد و کمال انسانها قرار داده است هم چنان که خداوند در قرآن می فرماید :
« ولو انهم اذظلموا انفسهم جاءوک فاستغفراللَّه و استغفرلهم الرسول لوجد و اللَّه تواباً رحیماً ؛ اگر آنها که بخود ظلم کردند پیش شما می آمدند استغفار می کردند و پیامبر هم برایشان استغفار می کرد خداوند را آمرزنده و مهربان می یافتند » .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.