مقصود از«مقام محمود» و دوستیِ« ذوی القربی»چیست ؟

0 15

مقام محمود ، که در این آیه ذکر شده : « بین اللیل فتهجّد به نافله عیسی ان یبعثک ربّک مقاماً محموداً . . . ؛ و پاسی از شب را زنده بدار تا برای تو نافله ای باشد ، امید است که پروردگارت تو را به مقامی ستوده برساند » مرتبتی است که خداوند برای رسول گرامی اش قرار داده است . و مقصود از آن ، هم چنان که در روایات مورد قبولِ اهل – سوره امراء ، آیه ۷۹ .
سنّت و شیعه آمده ، مقامِ « شفاعتِ کبری ، است که ویژه رسول اکرم ( ص ) در روز قیامت است .
در یکی از احادیثی که اهل سنّت نقل آمده است : « حدثنی ابی ثنا محمّدبن عبید ثنا داود الاودی عن ابیه عن ابی هریره عن النبی ( ۶ ) : قال عسی ان یبعثک رّبک مقاماً محموداً ، قال هو المقام الذی اشفع لامتی فیه ؛ ابوهریر ، از رسول خدا ( ص ) نقل کرده که رسول خدا در مورد این آیه که : و باشد که خداوند ترا به مقام محمود مبعوث کند فرمودند ، این مقامی است که من که در آن شفاعت می کنم برای امّتم » .
– مسند احمد ، ج ۲ ، ص ۵۲۸ .
ذوی القربی هم اهل بیتِ رسول گرامی اسلامند ، که آن حضرت ، اجر رسالت خود را – طبق فرمایش خداوند متعال – مودّت اهل بیت خود قرار داده است . « بگو در ازای رسالت پاداشی از شما نمی خواهم مگر دوستی اهل بیتم » .
سوره شوری ، آیه ۲۳ .
چنانچه در روایات اهل سنّت هم « اهل قربی » را مشخص کرده اند .
در تفسیر درالمنشور از ابن عباس نقل شده است : « لما نزلت هذه آلایه ، قُل لااسئلکم علیه اجراً الاّ موده فی القربی – قالوا : و یا رسول اللَّه من قرابتک هؤلاء الذین وجبت مودّتهم – قال ( ص ) : و علی و فاطمه و ولداها ؛ زمانی که این آیه نازل شد بگو : و من از شما برای رسالتم هیچ مزدی نمی خواهم ، مگر دوستی قُرَبایِ من – از حضرت پرسیدند : و ای رسول خدا قرابت شما چه کسانی هستند ؟ فرمودند : علی ( علیه السلام ) و فاطمه ( ۳ ) و دو فرزند فاطمه ( ۳ ) .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.