اگر تعیین خلیفه شورایی باشد ،مقبولیّت خواهد داشت ؟

0 15

اولاً ؛ جانشین رسول گرامی برای اداره امّت اسلامی و حفظ شریعت و کتاب آسمانی ، باید کسی باشد که مانند خود پیامبر باشد همانطور که پیامبر به حضرت علی ( علیه السلام ) فرمودند : « انت منی بمنزله هارون من موسی . . . ؛ تو برای من مانند هارونی برای موسی جز اینکه بعد از من پیامبری نیست » . هارون وزیر موسی ( علیه السلام {P – P}
) و بهترین و شایسته ترین و نزدیک ترین فرد به ایشان بود . برای همین موسی ( علیه السلام ) در مواعده ای که با خداوند داشتند هارون را به جای خودش قرار می داد .
پس خلیفه رسول با نصب انتخاب می شود ؛ نه به شورا و استخلاف و . . . . با شورا نمی توان معصوم را شناخت . از این گذشته ، اگر شورا یک حق عمومی است ، به چه دلیل عمر فقط ۶ نفر را – آنهم خودش به تنهایی – برای این کار برگزید و دیگران را از شرکت انتخاب خلیفه محروم کرد ؟ ! طبیعی است شورایی را که مردم در آن هیچ نقشی نداشته باشند ، نمی توان « شورا » خواند ؛ چون « امرهم شوری بینهم » می رساند که در کارهای مؤمنین باید با آنها مشورت کرد ولی هیچکدام از مردم در این شورا سهمی نداشتند . و طبیعی است که نظر چنین شورایی هیچ مقبولیّتی نداشته باشد .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.