چرا امامان ما نتوانستند مانند پیامبر ( ص ) دستورات و احکام دین اسلام را پیاده کنند و به افراد غاصب مجال دادند تا بر سرنوشت مسلمین مسلّط شده و احکام و تعالیم قرآن را دستخوش اغراض و امیال خویش قرار دهند ؟

0 25

امامان معصوم ( علیهم السلام ) بعد از رحلت پیامبر اسلام ( ص ) در شرایطی قرار گرفتند که زمینه حاکمیّت آنان از بین برده رفته بود و پیروان آنان در اقلیّت و دشمنانشان زیاد بودند و اکثر مردم ، محکوم شرایط موجود بوده و در صدد تغییر شرایط موجود به نفع ائمّه ( علیهم السلام ) نبودند . به همین جهت هر قیامی مانند قیام زید بن علی و . . . با شکست مواجه می شد . و ریشه این نابسامانی به دست همان منافقینی بود که بعد از رحلت حضرت رسول ، نقاب دینداری به چهره زدند . و مخالفتی را که در زمان رسول ( ص ) آشکار نمی کردند ، ظاهر ساختند . همان گونه که قرآن به ما تعلیم می دهد ، با شروع رسالت هر پیامبری ، افراد مخالفی پیدا می شدند که در مقابل دعوت خداوند ، ایستادگی می کردند . با مطالعه سرگذشت انبیاء ( علیها السلام ) در قرآن و روایات درمی یابیم که هیچ پیامبری بدون مزاحمت و جریان مخالف ، رسالت الهی را انجام نداده است و بسیاری از این انبیای الهی جان خود را در راه ابلاغ رسالت از دست دادند . ولی در هر صورت چون شروع رسالت الهی با افرادی مؤمن و فداکار تأیید می گردد و خصوصاً در میان پیامبران اولوالعزم امّتی شکل می گیرد ؛ جریانات مخالف که موفق به نابودی خود دین نمی شدند ، بعد از رحلت انبیا مسیر را منحرف کرده و از صراط مستقیم فاصله می گرفتند . و این سنّت در تاریخ بوده است . و شریعت پیامبر اکرم ( ص ) نیز از این سنّت در تاریخ استثنا نبوده است .
خداوند در قرآن به پیامبر هشدار می دهد که شما با سه گروه مخالف ، سخت درگیر هستید :
اوّل : مشرکین که عموماً در مکّه بودند .
دوم : یهودیان اطراف مدینه .
سوم : منافقین .
که منافقین در ظاهر اسلام آورده بودند ولی در باطن اعتقادی به رسول اکرم ( ص ) نداشتند هم ایشان بودند که به اسلام ضربه زدند . آنها در زمان رسول اکرم ( ص ) به صورت آشکارا قدرت ضربه زدن نداشتند . امّا بعد از رحلت پیامبر اکرم ( ص ) مسیر حقیقت را منحرف کرده و دین را بازیچه قدرت های بعدی که توسط همین ها بر سرکار آمده بودند ، کردند . برای همین حضرت علی ( علیه السلام ) برای اینکه اصل اسلام حفظ شود ، سکوت کردند . اصولاً تمام تلاش ائمّه ( علیها السلام ) برای حفظ دین و قرآن و تعالیم پیامبر بوده است . هم چنان که در این امر موفق بوده و اسلام ناب و راستین به برکت تلاش ها و مجاهدت های ائمه ( علیها السلام ) ، در طول تاریخ و تا زمان حاضر ، حفظ گردیده است .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.