وظیفه امام در برابر امّت و وظیفه امّت در برابر امام چیست ؟

0 10

چون ائمه معصومین ( علیهم السلام ) جانشینان رسول اکرم می باشند و وظیفه آنها در برابر امّت همان وظیفه رسول اکرم ( ص ) می باشد که عبارت است هدایت و تبیین معارف الهی و پاسداری از دین خداوند و سرپرستی و زعامت جامعه اسلامی است .
وظیفه امّت در برابر امام نیز همان وظایف مردم در عصر رسول اکرم ( ص ) بوده است که خداوند در قرآن می فرماید ، باید آنچه که رسول اکرم می گوید اطاعت کنید و تسلیم فرامین او باشید و در برابر امر و حکم او کسی حقّ اختیار و عصیان ندارد . زیرا که طبق فرمایش رسول گرامی نفس حضرت پیامبر و حضرت امیر و ائمه اطهار یکی است و تمام آنها نور واحدی هستند و چون پیامبر بر نفوس تمامی امّت ولایت دارد « ألست اولی بکم من انفسکم ؛ آیا من از شما به خود شما سزاوارتر نیستم » پس ائمه معصومین نیز این ولایت بر نفوس را دارند در نتیجه تمامی وظائف امّت در برابر رسول اکرم عیناً وظائف امّت است در برابر ائمه معصومین ( علیهم السلام ) .
حضرت علی ( علیه السلام ) در نهج البلاغه این حقوق متقابل را به صورت بسیار مختصری بیان می فرماید : حضرت در خطبه ۳۴ نهج البلاغه صبحی صالح می فرماید:
« ایّها الناس ، انّ لی علیکم حقّاً ، و لکم علّی حق .
فامّا حقّکم عَلیّ فالنصحیه لکم ، و توفیر فئیکم علیکم ، و تعلیمکم کیلا تجهلوا ، و تاریبکم کیما تعلموا ، و امّا حقّی علیکم فالوفاء بالبیعه ، والنصیحهُ فی المشهد و المغیب ، والاجابه حین ادعوکم ، والطاعهُ حین آمُرکُم ؛ ای مردم به درستی نسبت به شما بر من حقوقی است و نسبت به من نیز بر شما حقوقی است . امّا حق شما بر من ، این است که شما را نصیحت و راهنمایی کنم و رساندن غنیمت و حقوق است به شما به تمامی و شما را علم بیاموزم تا جاهل نمانید و تربیت کنم تا عالم و آگاه شوید . امّا حق من بر شما این است که به پیمان خود وفا کنید و و اخلاص و دوستی در پنهان و آشکار و زمانی که شما را دعوت می کنم ( برای جنگ و یا امور مهم ) اجابت کنید . و زمانی که به شما امر می کنم اطاعت کنید » .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.