چگونه ائمه ( علیهم السلام ) بعد از شهادتشان بر افراد ظاهر می شوند ، چنان که بعضی ها ادعا کرده اند ؟

0 6

ظهور ائمه اطهار ( علیهم السلام ) برای اشخاص ( بعد از آنکه حیات دنیوی را به سبب شهادت از دست داده اند ) امری ممکن است . و لکن اثبات آن برای شخصی که ادعا کند که یکی از حضرات ائمه ( علیهم السلام ) را دیده بسیار مشکل است . و بیان او هر چند ممکن است ظن آور باشد ولی علم آور نیست ، و به همین جهت اگر بگوید ، فلان امام ( علیه السلام ) بر من ظاهر شد و مطلبی را سؤال کردم و ایشان چنین پاسخ فرمودند ، حجّت نبوده و نمی توان به آن استناد کرد . و در این مطلب تفاوتی بین حضرت حجت امام زمان ( علیه السلام ) که در قید حیات دنیوی هستند و دیگر ائمه معصومین ( علیهم السلام ) نیست .
ظهور ائمه اطهار ( علیهم السلام ) برای اشخاص بعد از مرگ امری غیر طبیعی است ، زیرا مرگ بین فرد و دنیایش جدایی می اندازد و ظهور دنیوی شخص را می گیرد ؛ و پس از مرگ ظهور برزخی دارد .
عقیده ما این است که این امر غیرطبیعی به سبب ولایت تکوینی و سعه وجودی آنان است . وجود آنان محیط برای عوالم سه گانه ( دنیا ، برزخ و قیامت ) است . هر چند به اقتضای امر طبیعی ، روح در قالب مثالی به عالم برزخ انتقال یافته و لکن به لحاظ احاطه وجودی و ولایت تکوینی ظهوری خاص در طبیعت دارند و برای افرادی که بخواهند ظاهر می شوند . آن چنان که حضرت مهدی ( ص ) ظاهر می شود و این ولایت و سعه وجودی و احاطه همه جانبه برای حضرت زهرا ( س ) ثابت است . مسأله سعه وجود ، ولایت تکوینی و احاطه آنان بر عوالم ثلاث اموری ثابت شده است که از احادیث وارده در فضایل آن بزرگواران و نیز امّ الائمه حضرت فاطمه ( س ) استفاده می شود .
و ظهور آنان برای اشخاص اختصاص به مکان و زمان خاص ندارد ، هر چند برخی مکانها و برخی زمانها در این مسأله اولی هستند . و لغت و زبان خاص آنان هر چند عربی است ولکن عالم به همه زبانها می باشند کرامات و معجزات ائمه ( علیهم السلام ) هر چند باعث تغییراتی در پدیده ای می شد ، و لکن نظم جهانی را به هم نمی زند و با وجود ولایت تکوینی بر هر نوع تصرّفی ( که امکان داشته باشد ) قادرند . از جمله آثار احاطه وجودیی آنان ، علم غیب و پیشگویی است . احادیث نور و احادیث مربوط به واسطه فیض دلیلی واضح بر احاطه وجودی آن پیشوایان بزرگ است .
جهت اطّلاع بیشتر به کتاب اثباهالهداه ( که در معجزات و کرامات رسول اللَّه ( ص ) ) و اهل بیت ( علیهم السلام ) است و کتاب « نهج الولایه » نوشته استاد محترم آیت اللَّه حسن زاده آملی و کتاب « امام شناسی » نوشته آیت اللَّه سیّد محمّد حسین طهرانی و نیز جزوات منتشر شده در راه حق تحت عنوان احادیث نور و احادیث واسطه در فیض و محبّت ، مراجعه کنید .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.