آیا اعتقاد به معاد پایه های ظلم را تقویت نمی کند ؟

معاد
0 43

اعتقاد به معاد نه تنها موجب تحکیم ظلم نمی شود ، بلکه با فراهم کردن زمینه تنبه و بیداری در انسان ، باعث بر کناری وی از ظلم و ستم می شود ؛ زیرا اگر ستمگران توجهی به عذاب های سخت و سهمگین که کتاب های آسمانی آمده و رهبران الهی از آن خبر داده اند ، توجه کنند ، ممکن است وجدان آنان بیدار شود و از ظلم و ستم خودداری کنند .

و افرادی که مورد ستم واقع می شوند ، باید به تکالیفی که اسلام برای دفاع مظلوم از خود بیان فرموده عمل کنند ؛ در غیر این صورت مستحق کیفر در آن جهان خواهند بود .

با این وصف هیچ گاه اعتقاد به معاد باعث تقویت ظلم نمی شود . آری ، برخی از مکتب های مادی که در ظاهر شعارهای انقلابی می دهند ولی از محتوا تهی هستند ، ادیان را افیون ملتها می دانند و منظورشان این است که تعلیمات دینی ، مؤمنان را تخدیر و از مبارزه با استثمارگران باز می دارد . زیرا دلخوش بودن به پاداش صبر در مقابل ظلم آنان را در حقیقت تسلیم کرده از قیام علیه ظالمان بی نیاز می کند .

قیام علیه ظلم و ظالم سرلوحه تعالیم الهی و ادیان آسمانی و جهاد و فداکاری در راه مکتب و مبارزه با طاغوت ها و ظالمان اساس تعالیم انبیاست قرآن مجید می فرماید : « و لقد بعثنا فی کل امه رسولاً ان اعبداو الله و اجتنبوا الطاغوت ؛ محققاً ما در هر امتی پیامبری بر انگیختیم که ( رسالتش این بود ) خدا را بپرستید و از طاغوت اجتناب ورزید . ) از این رو ، سخن مخالفان دین ، یا از سر بی اطلاعی است و یا غرض ورزی دینداران و در رأس آنان پیامبران و اولیای الهی ، بارزترین نمونه دفاع از حق و مقابله باظلم و کفرند .

به ویژه مکتب انسان ساز اسلام که با داشتن بزرگانی چند رسول اکرم ( ص ) امیرالمؤمنین ، سیدالشهداء و . . . برای آزادگان ظلم ستیزان عالم ، آموختنی های بسیار دارد .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.