سؤال و فشار قبر چگونه است ؟

فشار قبر چیست؟
0 51

انسان با مرگ وارد عالم برزخ می شود که مقدمه ای است برای ورد به قیامت .

قرآن کریم در این باره می فرماید : « و من وَراهم بَرزْخٌ الی یوم یُبْعَثون ؛ و از پی آنان تا روزی که مبعوث شوند ، فاصله ای [=برزخ ] است . » سوره مؤمنون ، آیه ۱۰۰ و پاداش و عذاب ، و فشار و سؤال قبر مربوط به روح انسان و بدن برزخی اوست که در عالم برزخ است .

نباید گمان بُرد که فشار قبر به معنای فشار دیواره های قبر در دنیاست ، یا سؤال در همین قبر دنیایی صورت می گیرد .

بلکه همه این موارد در عالم برزخ روی می دهد . البته ، زندگی در برزخ ، میان کالبدی است همانند همین کالبد و بدن دنیایی . در حدیث از معصوم ( علیهم السلام ) وارد شده که : « فی قالب کفالبه فی الدنیا ؛ در بدنی مثل بدن دنیایی » .
کافی ، ج ۳ ، ص ۲۴۵ .
از این رو ، اگر مرده ای را بسوزانند و خاکسترش را به باد دهند و اصلاً برایش قبری نباشد و یا او را درنده ای بخورد و یا او را به دریا اندازند ، باز هم عذاب ، یا شادی خواهد بود ، زیرا عذاب و شادی مربوط به روح است ، آن هم با بدن سبک و لطیف برزخی .

حالِ انسان در زندگی برزخی شبیه حال کسی است که برای رسیدگی اعمالی که از او سر زده است به یک سازمان قضایی احضار می شود و مورد بازجویی و بازپرسی قرار می گیرد و پرونده اش کامل می شود و در انتظار محاکمه در بازداشت می ماند .

از امام صادق ( علیه السلام ) نقل شده که فرمود:« هر کس سه چیز را منکر شود ، شیعه ما نیست ؛

اول : معراج پیامبراکرم ( ص ) ؛

دوّم : سؤال قبر ؛

سوم : شفاعت اولیای خدا در روز قیامت . »
بحار الانوار ، ج ۶ ، ح ۲۳ ، ص ۲۲۳
در برخی روایات آمده است : سؤال در قبر تنها برای کسانی است که مؤمن محض اند یا کافر محض اند ، امّا مردمان معمولی در برزخ رهایند تا قیامت فرا رسد .
– بحارالانوار ، ج ۶ ، صص ۲۲۳ و ۲۳۵ ؛ اصول کافی ، ج ۳ ، ح ۴ ۱ ، ص ۲۳۵ .
و بنا بر حدیثی از امام صادق ( علیه السلام ) ، دو فرشته به نامهای منکر و نکیر ، سراغ صاحب قبر می آیند و از او سؤال می کنند .
– همان ، ج ۶ ، ص ۲۳۶ .
امّا این که از چه چیز سؤال می کنند ،
از امام سجاد ( علیه السلام ) نقل شده است : « از خداپرستی و نبوّت و دین و کتاب و ولایت و از چگونه صرف کردن عمر و از مال و راه کسب آن سؤال می کنند . » قبر ، پس از پرسش و پاسخ ، یا بوستانی از- بوستانهای بهشت می گردد ، یا گودالی از گودالهای دوزخ : « . . . والقبر روضهٌ من ریاض الجنّه او حفره من حفر النیران . . . » . همان ، ج ۶ ، ص ۲۲۳
همان ، ج ۶ ، ص ۲۱۸ .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.