بعد از مرگ انسان ، روح وی تا چه حد مراسم تدفین و تشبیع مطلع است ؟

روح
0 47

با استفاده از احادیث می توان گفت که وقتی انسان از دنیا می رود ، روح وی آنچه را که نسبت به بدن وی صورت می گیرد ( مانند غسل کفن و تشییع جنازه ) تعقیت و نظاره می کند .
مثلاً در جامع الاخبار آمده است که : « قال رسول الله ( ص ) : فَوَ اَلَذَّی نَفْسُ مُحَمَّد بیَده لَو یَروَنَ مَکانَه وَیَسَمعون کلامَه لَذَهَلُوا عَن مَیَّهتم وَ لَبَکَوْا عَلی نُفُوسِهُم حَتّی اِذا حُمِلَ المیَّت عَلی نَعْیشه رَفْرَف رُوحُهُ فَوْقَ النَعشِ وَ هُوَ یُنادِی : یا اَهلی وَ یا وُلدی لاتَلعَبَنَّ بِکُم الدُّنیا کَما هَیَبْت بِی فَجَمَعْتُ المالی مِنْ حِلَّه وَ مَن غیر حَلّه ، ثُمَ خَلَّفتُه لِغَیری فَالَمَهْناله وَ التَبِعُهَ عَلَیَّ فَاحْذَرُوا مِثْل ما حَلَّ بیِ ؛
رسول خدا ( ص ) فرمود : سوگند به آنکه جان محمد در دست اوست ، اگر بازماندگان موقعیت مرده را می دیدند و سخن را می شنیدند ، به یقین او را فراموش می کردند و بر نفس خود می گریستند . تا جایی که چون مرده را بر روی تابوت حمل می کنند روحش برفراز تابوت گرداگرد آن به پرواز و گردش در می آید و پیوسته ندا می دهد : و ای اهل من!و ای فرزندان من! مبادا دنیا با شما به همان قسمی بازی کند که با من بازی کرد ؛ مال دنیا را از هر طریقی – چه – حلال و چه حرام – جمع آوری کردم و سپس همه را برای غیر خود گذارم . پس عیش و راحتی و گوارایی آن مال برای دیگران است و عواقبِ حساب و تبعات آن برای من . پس بپرهیزید از مثل آنچه بر من وارد شده است . »
{P – بحارالانوار ، ج ۶ ، ص ۱۶۱ . P}

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.