چگونه می توان از سختی قبض روح کاست ؟

کاستن سختی قبض روح
0 62

انسان اگر با تقوا باشد و به او حیات و نوافل عمل و معاصی را ترک کند ، راحت قبض روح خواهد شد .

سخت جان دادن ، معلول و تعلیقاتی است که انسان و به خاطر وابستگی به دنیا ، دچار تخلف از قوانین الهی و انحراف از مسیر حق می شود .

هر قدر وابستگی ها و گناهان کسی بیشتر باشد قبض روح وی با سختی بیشتری همراه است .

در حدیثی آمده است « عن ابی عبدالله ( علیه السلام ) قال ان امیرالمؤمنین ( صلوات الله علیه ) اشتکی عینه فعالی النبی ( ص ) أجزعاً ام و جعاً ؟ فقال : یا رسول الله ما وجعت و جعاً قط اشدّ فقال : یاعلی إنّ ملک الموت اذا انزل لقبض روح الکافر نزل معه سفّود من نار فنرع روحه به فتصیح جهنّم فاستونی علی ( علیه السلام )

جالساً فقال : یا رسول الله اعد علیّ حدیثک فقد أنسانی وجعی ماقلت ثم قال هل یصیب ذلک احداً من امتّک ؟ قال : نعم حاکم جائر و آکل مال الیتیم ظلماً و شاهد زود ؛

از امام جعفر صادق – که درود بر ایشان باد- روایت شده که فرمودند : حضرت امیرالمؤمنین علی که – درود خدا بر او و خاندانش باد – به چشم درد سختی مبتلا کشت و حضرت رسول ( که درود خدا بر آن جناب باد ) به عیادت وی آمدند ، در حالی که امام علی از شدت درد ناله می کرد .

پس حضرت رسول ( ص ) فرمودند : ای علی وقتی عزرائیل برای گرفتن روح کافر فرود می آید ، با خود آهنی گداخته از آتش همراه دارد که روح کافر را به واسطه آن می گیرد که جهنم از شدت آن ناله می کند .

پس حضرت امیر از بستر برخاست و نشست و عرضه داشت : ای رسول خدا حدیث را بر من تکرار کن دردم را فراموش کردم ؟ سپس عرضه داشت : آیا این عذاب شامل فردی از امت تو هم می گردد ، پیامبر ( ص ) فرمود : آری ، حاکم جور و خورانده مال یتیم به ظلم و شهادت دهنده به دروغ .

بحارالانوار ، ج ۶ ، باب سکرات الموت و شدائده ، حدیث ۴۶ ، ص ۱۷۰

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.