آیا قبض روح همگان به دست عزرائیل است ؟

قبض روح توسط ملک الموت
0 26

قرآن گرفتن روح را ، در یک جا به خدا نسبت داده ، می فرماید : « اللَّه یَتَوفّی الأنفس حین مَوْتِها ؛ خداوند به هنگام مرگ جانها را می گیرد . »
سوره زمر ، آیه ۴۳
و در جای دیگر جان گرفتن را کار ملک الموت ( =عزرائیل ) دانسته ، می فرماید : « قل یَتوفّیکم مَلَکُ الموت الذی وکّل بِکُم ؛ به مردم بگو ، جان شما را ملک الموت می گیرد ؛ همان فرشته ای که مأمور و موکّل به شما است . » و سوره الم سجده ، آیه ۱۱

در جایی دیگر نیز آن را به فرشتگان نسبت می دهد و می فرماید : « تَوَفَّته رُسُلُنا ؛ فرشتگان فرستاده ما جانها را می گیرند . »
سوره انعام ، آیه ۶۱
این سه آیه با یکدیگر ناسازگار نیستند ؛ زیرا ملک الموت نیز مأمور خداست که در قرآن با جمله « وکُلِّ بِکُم . » به این مأموریّت اشاره شده  سوره سجده ، آیه ۱۱
است ؛ همان گونه که فرشتگان نیز مأمور خدایند و با کلمه « رُسُلُنا » به این حقیقت اشاره شده است .

بنابراین ، گیرنده اصلی جانها خداست و ملک الموت و فرشتگان از سوی خداوند مأمور این کارند و بنابر فرموده امام صادق ( علیه السلام ) :

« ملک الموت یارانی از فرشتگان دارد که در اطراف عالم جانها را می گیرند و بدو می سپارند و او همه را به خداوند تقدیم می کند . »
بحارالانوار ، ج ۶ ، ص ۱۴۴

پس ، نسبت جان گرفتن هم به خدا و هم به ملک الموت و هم به فرشتگان درست است ؛ چنان که نوشتن را می توان هم به انسان و هم به دست و هم به قلم نسبت داد .

در چنین جایی می توانیم بگوییم قلم نوشت یا دست نوشت یا انسان نوشت ؛ زیرا قلم در اختیار دست و دست در اختیار انسان است . فرشتگان نیز در اختیار ملک الموت و ملک الموت در اختیار خداست و به هر حال منافاتی در میان نیست .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.