چرا با اینکه همه پیامبران از سوی خداوند مبعوث شده اند برخی برتر از برخی دیگر قرار داده شده اند ؟

محمد رسول الله
0 49

بعثت همه انبیاء از سوی خداوند موجب می شود که گفتار آنان از این نظر که وحی الهی بوده اعتبار و ارزش یکسانی داشته است و همه آنان از این نظر که حقایق به صورت وحی ، از سوی خداوند به آنان نازل می شده یکسان بوده اند . همچنان که در قرآن در این باره آمده است : « لانفرقّ بین احد من رسله ؛ ما میان هیچ یک از پیامبرانش فرقی نمی گذاریم » .
{P – سوره بقره ، آیه ۲۸۵ . P}
لیکن این امر ، موجب نمی شود که تمامی آنان از نظر فضیلت و مراتب یکسان باشند . چرا که براساس روایات برخی از پیامبران در بیداری تنها صدای وحی را می شنیده اند ، بی آنکه فرشته را ببینند و یا در خواب وحی به آنها نازل می شده و مأمور نبوده اند که پیام خود را به دیگران ابلاغ کنند ، برخی از پیامبران علاوه بر اینکه صدای فرشته وحی را می شنیده اند او را نیز می دیده اند و مأمور بوده اند که پیام رسالت را به مردم ، گروهی کم یا گروهی بسیار ، ابلاغ کنند ، برخی از پیامبران بدون واسطه فرشته ، وحی را از خدا تلقی می کردند برخی از پیامبران شریعت خاص داشته و شرایع قبلی را منسوخ می کرده اند و که بر تمامی انسان ها و مبعوث بود و اسلام تا روز قیامت دین جاوید خواهد بود .
این اختلاف در مراتب بیقین برخاسته از ویژگی های ذاتی و اخلاص و مجاهدت و فداکاری هر یک از آن بزرگواران بوده است . در این باره در قرآن کریم آمده است : « تلک الرسول فضلنا بعضهم علی بعض من کلّه الله و رفع بعضهم درجات ؛{P – سوره بقره ، آیه ۲۵۳ . P}
بعضی از آن رسولان را بر بعضی دیگر برتری دادیم ، برخی از آنها ، خدا با او سخن می گفت ؛ و بعضی را درجاتی برتر داد » .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.