پیامبران و امامان ( علیهم السلام ) با دانش و علم بیکران الهی در ارتباط بوده اند . چرا آنان کاشف قوانین و پایه گذار علوم نیوده اند ؟

علم غیب
0 28

پیامبران و اوصیای الهی وظیفه و نقشی غیر از پایه گذاری علوم ، که در نهایت به تفسیر و بهره برداری بهتر از طبیعت منجر می شود ، داشته اند . نقش آن بزرگواران در جامعه انسانی مطرح کردن و به وجود آوردن زمینه انتخاب هدایت است . که این هدایت یافتن انسان در عالی ترین شکل آن عبودیّت انسان در برابر ذات الهی و قرب و لقای اوست . تمامی علوم و معارفی که انسان را در نیل به این امر مدد می رساند از طرف انبیاء و امامان ( علیهم السلام ) ، که برترین سلام ها بر آنان باد ، مطرح و در اختیار انسان ها قرار داده شده است . روشن است که رسیدن به مقام عبودیت در لحظه لحظه عمر انسانی به علوم طبیعی نیاز ندارد و انسان در هر عصری با هر امکان مادّی و تکنیکی می تواند در این راه قدم بردارد .
در عین حال همچنان که از برخی از آیات و روایات معصومین ( علیهم السلام ) برمی آید ، بعضی از علوم و فنون ، که برای ادامه حیات انسان و جامعه انسانی ضروری بوده ، در شکلی کلّی ، از سوی خداوند به انبیاء تعلیم داده شده و آنان نیز آنها را به کار می برده اند .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.