راه اثبات وحی چیست ؟

اثبات وحی
0 69

وحی ، برای شخص پیامبر ، گونه ای علم حضوری و شهودی است که در آن احتمال اشتباه و خطا نمی رود ، ولی برای دیگر انسانها گونه ای حقیقت معنوی است که تجربه پذیر و درک شدنی نیست ، و راهی برای شناخت آن وجود ندارد و عقل انسان نمی تواند حقیقتش را دریابد .
با دو روش می توان وحی حقیقی را از جز آن ، بازشناخت:
الف – معجزه : معجزه ، همان امر خارق العاده ای است که از پیامبران آشکار می شود و مردم به صورت روشنی بی هیچ تردیدی ارتباط صاحب معجزه را با منبع وحی و آفریدگار جهان درمی یابند . به همین دلیل ، قرآن از « معجزات » با عنوان آیه ( =نشانه ) و بیّنه ( =دلیل روشن ) یاد می کند .
ب – شناخت علمی : شناخت علمی راهی است که انسان با محتوای دعوت یک پیامبر ، جهت گیری اجتماعی و ویژگی های فردی اش ، زندگی پیروان راستینش او و . . . به درستی ادعای نبوت پی می برد . این راه ، کامل تر و یقین آورتر از راه پیش است به ویژه برای پژوهشگران و دانشمندان در روایتی نقل شده است که ابن سکیت از امام رضا ( علیه السلام ) پرسید که در روزگار ما ، راه شناخت رهبر الهی چیست ؟ امام در پاسخ ، فرمود : « العقل تعرف به صدق الصادق علی اللّه فتصدقه ، والکاذب علی اللّه فتکذّبه ؛ راه شناخت ، عقل {P – بحارالانوار ، ج ۱۱ ، ص ۷۱ .
است که به وسیله آن می توانی آن کسی را که به راستی رهبر الهی است بازشناسی و او را تصدیق کنی ، و آن کس را که به دروغ مدعی این مقام است ، بازشناسی و تکذیب کنی . »
{P – محمدی ری شهری ، محمد ، شناخت پیامبران و پیام ، صص ۱۵۱ – ۱۱۹ . P}

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.