دوران فترت در وحی یعنی چه ؟

دوران فترت در وحی
0 57

دوران فترت در وحی عبارت از دورانی است که گفته اند در آن دوران نزول وحی بر پیامبر گرامی ( ص ) باز ایستاده و به تأخیر افتاده است .
از علمای شیعه و اهل سنّت کسانی که این موضوع را مطرح کرده اند ، آن را نفی و انکار نکرده اند ؛ زیرا چیزی که با اصول عقلی و نقلی دین و مذهب ناسازگار باشد ، در آن وجود ندارد . زمام وحی به دست خداست و گاهی ممکن است بنابر مصالحی آن را به تأخیر اندازد . البته ، برخی علما – مانند مرحوم علاّمه شعرانی در پاورقی تفسیرمنهج الصادقین – وجود این رویداد را مورد اشکال قرار داده اند ، ولی باتوجّه به این که فترت در حدیث آمده است تردید در آن بی وجه است .
مرحوم علاّمه طباطبائی در تفسیر المیزان ذیل آیات مربوط به اصحاب کهف در سوره کهف ، حدیثی از تفسیر قمی آورده است که سند آن نیز صحیح به نظر می رسد . در این حدیث ، ماجرای تأثیر وحی آمده است . مفسّران اهل سنّت نیز این ماجرا را نقل کرده اند ؛ مثلاً در جلد آخر تفسیر فخر رازی این ماجرا ، ذیل سوره ضحی آیه کریمه : « ماودّعک ربّک و ما قلی » مطرح شده است و هیچ یک اصل ماجرا را نفی نکرده اند و تنها به این موضوع اشکال کرده اند که پیامبر ( ص ) گمان برده باشد خداوند او را دشمن داشته و واگذاشته است .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.