آیا معجزه با نظم جهان سازگار است ؟

معجزه
0 23

بی گمان ، معجزه برخلاف قوانین و سنّتهای جاری طبیعی است . برخی ، معجزها را در نظم حاکم بر جهان موارد استثنایی می دانند که به دلیل اندک بودن آنها بر نظم خلل وارد نمی کنند . برخی نیز{P – الالهیات ، استاد جعفر سبحانی ، ج ۲ ، ص ۷۷ به بعد . P}
مانند علاّمه طباطبائی ( رحمه الله ) معجزه را با قوانین طبیعت هماهنگ می دانند و روی دادنش را با اسباب و علل مادّی تبیین می کنند . علّامه طباطبائی در این باره می نویسد : « تنها فرقی که میان روش عادّی با معجزه خارق العاده هست ، این است که اسباب مادّی برای پدید آوردن آن گونه حوادث در جلوی چشم ما اثری می گذارند ، و ما روابط مخصوصی که اسباب با آن حوادث دارند ، و نیز شرایط زمانی که مکانی مخصوصش را می بینیم ؛ در حالی که در معجزات نمی بینیم و دیگر اینکه در حوادث طبیعی ، اسباب اثر خود را به تدریج می بخشند ، و در معجزه ، اسباب آنی و فوری اثر می گذارند .
به عنوان مثال ، مار شدن عصا اگر بخواهد در مجرای طبیعی صورت بگیرد ، محتاج به علل و شرایط زمانی و مکانی مخصوص است ؛ ولی در مسیر معجزه نیازی به آن شرایط و آن مدّت طولانی نیست ؛ بلکه علّت که عبارتست از خواست خدا ، همه تأثیراتی را که در مدّت طولانی باید به کار می افتاد تا عصا اژدها شود ، در یک آن به کار می اندازد . »
{P – ترجمه تفسیر المیزان ، ج ۱ ، صص ۱۱۸ و ۱۲۰ . P}

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.