از آنجا که سجده کردن جز برای خداوند روا نیست ، چطور خداوند امر کرد ملایک بر انسان سجده کنند؟

سجده فرشتگان بر حضرت ادم
0 126

اولاً ، چنانکه برخی از دانشمندان فرموده اند ، ممکن است معنای سجده ملایک در برابر آدم ( علیه السلام ) این باشد که فرشتگان برای خدا ، امّا در برابر آدم سجده کنند . بنابراین حضرت آدم ( علیه السلام ) مسجود فرشتگان محسوب نمی شود .
ثانیاً ، چنانکه گفته شود سجده در برابر غیرخدا به دستور خداوند جایز و امکان پذیر است ، در این مورد آدم بر فرشتگان فضلیّت و مزیّت دارد . از این جهت که فرشتگان به گونه ای آفریده شده اند که میل به گناه و انحراف در آنان نیست . از این رو تقدیس و تسبیح و عبادت آنان در پیشگاه خداوند ، اقتضای طبیعت آنان است . ولی انسان ، نظر به اینکه دارای بُعد حیوانی است و تمایل به شرّ و فساد در او هست ، اگر با وجود تمایلات سرکش خویش به عبادت و اطاعت خداوند برخیزد و به گناه تن ندهد ، از فرشتگان هم برتر خواهد شد . در مورد انسان نباید به بعد جسمی وی که از گِل متعفن ساخته شده نظر کرد ؛ بلکه باید به تعالی روحی و استعداد اوج گرفتن در بُعد معنوی او نظر افکند ، که در این قسمت انسان بر فرشتگان پیشی می گیرد .
یادآوری این نکته لازم است که شیطان ، چنانکه از برخی احادیث استفاده می شود ، از ملایک نبود ، گرچه در زمره آنان قرار داشت ؛ از این رو فرمان الهی نسبت به سجده حضرت آدم ( علیه السلام ) شامل وی نیز شد .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.