حکمت آفرینش کوه چیست؟

آفرینش کوه
0 46

قرآن مجید درباره کوه ها می فرماید : « و الجبال اوتادا ؛ آیا کوه ها را میخ هایی قرار ندادیم؟ » در این آیه شریفه بیان شده است که کوه ها نقش میخ هایی را برای زمین ایفا کرده اند که مایه استحکام و استواری زمین اند .
سوره نباء ، آیه ۷ .

جالب این که این مطلب با آنچه که از نظر علمی درباره ساختمان کوه ها ابراز شده ، موافق است ، یکی از نظریه هایی که امروز ، اساس مطالعه و تحقیق راجع به ساختمان پوسته جامد زمین و تغییرات تدریجی آن می باشد « نظریه تعادل » ، یا نظریه « ایزوستاری » است .

قشر جامد زمین که خشکی ها و اقیانوس ها را تشکیل می دهند ، از قطعات جدا از هم ساخته شده است ؛ اما این قطعات کاملاً در مجاورت یکدیگر قرار گرفته و هیچ فاصله ای در میان آن ها نیست ؛ در زیر پوسته جامد هم قشری از مواد گداخته نسبتاً سنگین قرار دارد که با قطعات پوسته جامد تعادل دارند .

توضیح اینکه کوه ها و مناطق کوهستانی که قسمت های سنگین و ضخیم قشر جامد زمین هستند ، در قشر مذاب زیر خود بیشتر نفوذ کرده و ریشه فاسد میخ در قشر مذاب فرو رفته است ؛ اما قسمتی از قشر جامد که در زیر اقیانوس ها قرار دارد ، نازک تر است اما نازکی و سبکی نسبی آن را قشر مذاب و سنگین زیرین که دارای ضخامت بیشتری است جبران می کند .

بدین ترتیب ، کوه ها با نفوذ در زمین و پیوستگی در زیر قشر جامد آن جلو نوسان و اضطراب زمین را گرفته و موجب استحکام و استوار بودن زمین شده اند .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.