با حیوانات چگونه رفتار باید کرد؟

رفتار با حیوانات
0 36

دین مقدّس اسلام در ضمن تعالیم متعالی و همه جانبه خویش درباره زندگانی مادّی و معنوی و حیاتی بشر ، درباره حیوانات و رعایت آنها نیز دستوراتی عالی و ارزنده دارد که به بعضی از آنها اشاره می شود .

پیامبر اکرم ( ص ) فرمود : هر مرکبی بر صاحبش این حقوق را دارد :
۱ . هرگاه در منزلی فرود آید ، ابتدا او را علوفه دهد .
۲ . هنگامی که از آب می گذرد ، او را آب دهد .
۳ . به صورت او نزند ، زیرا او حمد خدا می گوید .
۴ . بیش از قدرتش بر او بار ننهد .
۵ . او را به راهی که از عهده اش ساخته نیست ، وا ندارد .

نیز رسول خدا ( ص ) فرمود : اگر حیوانات طغیان و چموشی کردند آنها را بزنید ، ولی به جرم لغزیدن و یا به زمین خوردن آنها را آزار نرسانید . حیوانات را نباید بیهوده کشت .

رسول خدا ( ص ) فرمود : کسی که گنجشکی را بیهوده بکشد ، آن گنجشک روز قیامت ناله می کند و می گوید : « پروردگارا از این شخص بپرس که چرا بدون فایده مرا کشت » . حیوانات را نباید در مقابل یکدیگر کشت .

علی ( علیه السلام ) فرمود : « گوسفند را در مقابل گوسفندی که به او نگاه می کند ، ذبح نکنید » .

حضرت رضا ( علیه السلام ) فرمود : « حیوانی را که با دست خود آن را پروریده ای و بزرگ کرده ای ، ذبح مکن » . ( این کار مکروه است و موجب قساوت قلب می شود ) اضافه بر این ها روایات بسیاری در نگهداری انواع و اقسام پرندگان و مراقبت از آنها و ثواب های زیادی که بر آن مترتب است از معصومین ( علیهم السلام ) وارد شده است .

کشتن حشراتی که اذیّت کننده بوده و وجودشان زیانبار است ، جایز است . حشراتی که موذی نیستند ، بهتر است که از کشتن آنها اجتناب شود و کشتن آنها کراهت دارد .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.