چرا در قنوت می خوانیم « سبحان الله رب السموات السبع و رب الارضین السیع » با این که در قرآن تعبیر « الارضین السبع » به صراحت نیامده است؟

سبحان الله رب السموات السبع و رب الارضین السیع
0 58

کلمه « ارضین السبع » ( زمین های هفتگانه ) در روایات و دعاها فراوان به کار رفته است . در قرآن مجید نیز گرچه عبارت « ارضین سبع » به کار نرفته ، ولی لفظی که معنای آن را می رساند ، آمده است : « الله الذی خلق سبع سموات و من الارض مثلهن ؛ خدا کسی است که هفت آسمان آفریده و از زمین مانند آن ها ( آفریده است ) . » این کلام به خوبی دلالت دارد که زمین هم مانند آسمان ها هفت تاست .
{P – سوره طلاق ، آیه ۱۲ . P}
گرچه هفت زمین از نظر علمی روشن نیست ، لیکن بسیاری از حقایق ، با پیشرفت دانش و علم روشن شد و بسیاری دیگر هنوز روشن نشده و ممکن است در آینده هم روشن نگردد .
در پاره ای از روایات آمده است که زمین های دیگر ، هر یک در زیر آسمانی قرار دارند ؛ پس با توجّه به این که تعداد آسمان ها هفت تاست ، هر زمینی در زیر آسمانی قرار گرفته است و بدین ترتیب ، زمین های هفتگانه بین آسمانها قرار گرفته اند .
ذکر این نکته لازم است که چنان که از آیات قرآن مجید استفاده می شود تمام ستارگان در آسمان اوّل اند بشر هنوز نتوانسته است به مرز آسمان اوّل دست پیدا کند ، چه رسد که بتواند بالاتر از آن را از نظر علمی توضیح دهد .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.