عالم ذرّ چیست؟

عالم ذرّ
0 29

عالم ذرّ عالمی بوده است که در آن جا ، خداوند پیش از خلقت انسانها به صورت انسانی ، از آنان بر ربوبیّت خود اقرار گرفته و آنان بدین اقرار تن در داده اند .

این گونه ای میثاق و عهد بوده که خداوند از بندگانش گرفته و از این رو ، این عهد و میثاق اقرار ، اقراری فطری و وجودی است نه ربانی .
درباره این که عالم ذرّ در چه زمان بوده و چه خصوصیّاتی داشته ، میان دانشمندان اسلامی اختلاف نظر وجود دارد . برخی بر این باورند که عالم ذرّ پیش از خلقت آدم ( علیه السلام ) بوده که در این باره روایاتی نیز وجود دارد .

برخی بر این عقیده اند که عالم ذرّ پس از خلقت آدم ( علیه السلام ) بوده و به این آیه استشهاد می کنند : « و اذا اخذ ربّک من بنی آدم من ظهورهم ذرّیتهم و اشهدهم علی انفسهم الست بربّکم قالوا بلی شهدنا ان تقولوا بوم القیامه انّا کنّا عن هذا غافلین ؛ و هنگامی که  سوره اعراف ، آیه ۱۷۲ .

پروردگارت از فرزندان آدم ، از پشتهای آنان ، ذریه و فرزندان آنان را برگرفت و آنان را بر خویشتن گواه قرار داد که آیا من پروردگار شما نیستم؟ گفتند : آری ، ما گواهی می دهیم . تا آن که روز قیامت نگویید ما از این امر غافل بودیم » .

در این باره روایاتی نیز وارد شده است .
برخی نیز بر این عقیده اند که عالم ذرّ چیزی جز عالم خلقت انسانها نیست و عهد و میثاق بسته شده نیز چیزی جز فطرت توحید گرای انسان نیست ، که به آیات و روایات فطرت و نیز آیه مذکور استشهاد می کنند .
در این باره نگاه کنید به تفسیر المیزان ، ذیل آیه ۱۷۲ ، سوره اعراف و نیز تفسیر نمونه ، ذیل همین آیه .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.