ما از کجا آمده ایم و به کجا خواهیم رفت؟

0 50

در روایات معصومان ( علیهم السلام ) آمده است که خداوند رحمت کند کسی را که بداند از کجا آمده و به کجا خواهد رفت .
ما با قدرت کامل خدای جهان ، از نیستی به وجود آمده ایم . کائنات مراحلی بسیار طی کرده اند تا زمین به وجود آمده و زمین مراحلی بسیار پشت سر گذاشته است تا خداوند ، آدم ( علیه السلام ) ، نخستین انسان را ، از خاک آفریده است . سپس ، به صورت نطفه در صلب آدم ( علیه السلام ) درآمدیم . انسان مراحلی پرشمار را در رحم مادر پشت سر می گذارد و پا به دنیا می گذارد و سرانجام ، پس از مرگ ، در روز قیامت برانگیخته می شود و در پیشگاه خداوند در مقام محاسبه قرار می گیرد در این باره در قرآن آمده است : « ولقد خلقنا الانسان من سلاله من طین . ثم جعلناه نطفد فی قرار مکین . ثم خلقنا النطفه علقه مضغه فخلقنا المضغه عظاماً فکسونا العظام لحماً . ثم انشاءناه خلقاً اخر فتبارک الله احسن الخالقین . ثم انّکم بعد ذلک لمیّتون . ثم انّکم یوم القیامه تبعثون ؛ و ما انسان را از عصاره ای از گل آفریدیم . سپس او را نطفه ای در قرارگاهی مطمئن ( = رحم ) قرار دادیم . سپس نطفه را به صورت خون بسته و خون بسته را به صورت مضغه ( = چیزی شبیه به گوشت جویده شده ) و مضغه را{P – سوره مؤمنون ، آیات ۱۶ – ۱۲ . P}
به صورت استخوانهایی در آوردیم و بر استخوانها گوشت پوشاندیم ؛ سپس آن را آفرینش تازه ای دادیم ( و روح در آن دمیده شد ) پس ، بزرگ است خدایی که بهترین آفرینندگان است . سپس شما بعد از آن می میرید . سپس در روز قیامت برانگیخته می شوید » .
بنابراین ، انسان از نیستی پا به عرصه هستی نهاده است و در وجود خویش و در قوانینی که بر او حاکم است ، محکوم است و حاکم و قاهر ، خداست که به او و همه موجودات ، که در ذات خود اقتضای هستی را ندارند ، هستی داده و با قوانینی ، که بر آنها حاکم کرده است ، جهان خلقت را تدبیر می کند و به بیان قرآن : « انالله و انا الیه راجعون » . پس از آن که دریافتیم « ما از خدا هستیم » و در وجود و تدبیر زندگی خود مقهور و تابع خداییم بهتر در می یابیم که با وجود بُعد معنوی در انسان ، جهت زندگی باید خشنودی خداوند باشد و زندگی انسان محدود به این دنیا نیست و انسان معادی دارد و معاد و مآل انسان ، در روز قیامت امری لازم و قطعی است .
بنابراین ، انسان باید درباره آغاز و مبداء وجود خود تفکر کند تا حاکم و ربّ خود را بشناسد و دریابد که در دنیا چه نقشی دارد . او باید در انجام و پایان زندگی خود نیز تفکر کند تا معاد و زندگی اخروی و لقای خداوند را دریابد .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.