درمان بدبینی چگونه است؟

0 66

بدبینی و سوء ظن یکی از رفتارهای ناپسند و زشت انسان ها است خداوند در مذمت بدبینی به مؤمنان می فرماید: {Mای کسانی که ایمان آورده اید از بسیاری از گمان ها بپرهیزید که پاره ای از گمان ها گناه است M} {V(حجرات، آیه ۱۲)V}.

مراد از گمان و ظن هایی که باید از آنهاخود داری کرد گمان های ناروا و سوء ظن است و منظور از خود داری از سوء ظن ترتیب اثر ندادن به بدبینی های خود است یکی از عللی که باعث شده خداوند در آیات زیادی بدبینی افراد بدبین را مورد سرزنش و مذمت قرار دهد به سبب آثار ویرانگر آن است، از جمله:

غیبت، تهمت، بخل، حقد و کینه توزی، حسادت، شرک و نفاق، بروز اختلافات و… درمان هر بیماری و هر دردی از جمله بدبینی منوط به شناخت و آگاهی از علت پیدایش آن و بعد از بین بردن آن علتها است شما می توانید با مراجعه به درون خود و تأمل و تفکر درحال خویش پی ببرید که به چه دلیل نسبت به دیگران بدبین هستید (مرحله تشخیص بیماری) و بعد با از بین بردن آن دلیل و سبب، به درمان بیماری و مشکل بپردازید در این رابطه به توصیه ها راه کارهای زیر به طور جدی عمل کنید.

۱- مطالعه آیات و روایاتی که در مذمت ونکوهش بدبینی و سوء ظن آمده است و مراجعه به تفاسیر مربوط به آنها از این طریق اطلاعات و آگاهی شما نسبت به مضرات بدبینی بیش تر می شود. و زودتر آن را از خود دور می کنید.

۲- هر گاه نسبت به کسی سوء ظن پیدا کردید در مقام عمل هیچ ترتیب اثری به آن ندهید؛ بلکه سعی کنید با فرد مورد سوء ظن رفتاری آمیخته با حسن ظن داشته باشید؛ یعنی رفتاری آمیخته با انصاف، جوانمردی، مروت و خیر خواهی نسبت به او. تا این که این صفت ناپسند، به تدریج ضعیف شود و نهایتاً از بین برود. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: {Mبه برادرانتان خوش بین باشید تا به صفای دل و پاکی طبع دست یابیدM} {V(مصباح الشریعه، عبدالرزاق گیلانی، ص ۴۶۴)V}.

امام علی(ع) درباره ضرورت خوش بینی به مؤمنان می فرماید: {Mرفتار برادرت را به بهترین وجه آن حمل کن تا زمانی که کاری از او سر زند که راه توجیه را بر تو بیندد. هیچ گاه به سخنی که از دهان برادرت بیرون آید – تا وقتی که برای آن محمل خوبی می یابی – گمان بد مبرM}. {V(کافی، ج ۲، ص ۳۶۲، ح ۳ – تحف العقول، ص ۲۷۱ – نهج البلاغه، حکمت ۳۶۰)V}.

۳- هر گاه که مورد حمله سوء ظن واقع شدید به خدا پناه ببرید و از او کمک بطلبید.

۴- در مواقع سوء ظن، افکار خود را با گفتن ذکر و خواندن دعا، روزنامه، مجله، کتاب و… منحرف سازید.

۵- صفات مثبت و پسندیده دیگران را مد نظر قرار دهید و آنها را برای دیگران بازگو کنید. در پایان توجه شما را به مورد استثناء شده در زمینه خوش بینی جلب می کنم گفتنی است خوش بینی همواره پسندیده نیست بلکه گاه نا به جا و ناپسند است مثلاً خوش بینی در روزگاری که ظلم و فساد برحق و صلاح غلبه دارد، چیزی جر خود فریبی نیست.

امام علی(ع) می فرماید: {Mاگر بدکاری برزمانه و مردم آن غالب شود و کسی به دیگری گمان نیک برد خود را فریفته است M} {V«نهج البلاغه، حکمت ۱۱۴)V}. آن حضرت در نکوهش خوش بینی به دشمنان، به مالک اشتر هشدار داده، می فرماید: {Mبعد از صلح با دشمنت از او سخت بر حذر باشد ؛ زیرا گاه دشمن خود را به تو نزدیک می کند تا غافلگیرت سازد پس دور اندیش و محتاط باش و به دشمن خوش بین مباش M} {V(نهج البلاغه، نامه ۵۳)V}.

نکته دیگر این که اگر سوء ظن شما به دیگران، به گونه ای باشد که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند باید حتماً با روان شناس و یا روانپزشک مراجعه نمایید. تا با روان درمانی و یا دارو درمانی، مشکل تان را حل نماید.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.