چگونه متوجه شویم که توبه و استغفار مورد قبول حق تعالی قرار گرفته است؟

توبه مکرر
0 13

حقیقت توبه و استغفار، پشیمانی از گناه گذاشته و عزم و تصمیم بر عدم ارتکاب آن در آینده است و اگر این حالت برای کسی پیش آمد، این نشانه توبه واقعی است و پذیرفته شدن توبه واقعی حتمی می باشد. پس ما باید سعی کنیم توبه مان استغفار حقیقی باشد. یادآوری گناهان گذشته هم که انسان از آنها استغفار کرده، کار خوبی نیست؛ مگر در مواقع بروز غرور در عبادت.

از چند طریق انسان می تواند تا حدودی دریابد که توبه او مورد پذیرش واقع گردیده است یا نه: الف) احساس بهجت و آرامش خاصی که پس از دعا و توبه به انسان دست می دهد یا به تعبیر دیگر احساس سبکی از گناهان و آلودگی ها. ب ) هر قدر انسان از گناهان خود به طور جدی پشیمان شده و با تضرع و التجای بیشتری خدا را بخواند توبه او مقبول تر است.

بنابراین میزان انقلاب روحی انسان در حال استغفار نیز می تواند به عنوان یک علامتی به کار آید. ج ) میزان اعتماد به وعده های نیکوی الهی قابلیت و عنایات الهی را افزون می سازد.

بنابر این هر اندازه خدا باوری و توکل و اعتماد به وعده های او را در خود افزون یافتیم می توانیم بیشتر امید یابیم که ما را پذیرا گشته است. د ) هر قدر آثار واقعی توبه در اعمال و کنش های ما بیشتر هویدا گردد.

یعنی رغبت کمتری به گناه و اراده و عزم راسخ تری در اطاعت پروردگار یابیم نشان می دهد که توبه ما توبه واقعی تری بود و به همین نسبت مقبول تر واقع گردیده است.

امام امت (ره) می فرمودند: اگر بعد از ماه مبارک رمضان تغییری در حالات خود یافتید به همان نسبت وارد ضیافت الله شده اید ولی اگر دگرگونی در شما پدید نیامد از آن بی بهره ماندید.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.