معنای تساهل و تسامح چیست؟

0 9

تسامح و تساهل

الف) در متون اسلامی روایاتی داریم که اسلام را دین سمحه سهله معرفی فرموده است. به عنوان نمونه حضرت نبی اکرم(ص) فرموده اند: ما بعثت بالرّهبانیّه الشّاقّه و لکن بالحنیفیّه السّمحه من برای رهبانیّت شاقّ مبعوث نگشته ام، بلکه برای دیانت آسان و به دور از سخت گیری ها مبعوث شده ام (مجمع البحرین، «سمح»)

یا در حدیث دیگری از آن حضرت(ص) نقل شده است که فرمود:بعثت بالحنیفیّه السّمحه السهله  من به دیانت سهل و آسان – نه حادّ و مشکل – مبعوث گشته ام (وسائل، ج ۸، ص ۱۱۶، ح ۱۰۲۰۸، باب ۱۴ از ابواب بقیه صلواه المندویه)

باز در تاریخ اسلام می خوانیم که وقتی نبیّ مکرّم اسلام(ص) حضرت علی(ع) و برخی دیگر از صحابه را به یمن اعزام فرمود، به آنها توصیه کردند که: {Hبشرّا و لاتنفرا و یسّرا و لاتعسّراH}؛ {Mدر دعوت خود به اسلام بشارت دهید و افراد را فراری ندهید.

سهل و آسان بگیرید نه سخت و دشوارM}» و جالب این که به حضرت علی(ع) می فرماید: به آن مردم بگو به وحدانیت خدا شهادت دهند، نماز بخوانند و صدقاتی را به مصرف فقراء خویش برسانند و بیش از این شرایط چیزی از آنها نخواهید (لسان العرب «حنف»)

در خود قرآن مجید می خوانیم که: ما جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی اَلدِّینِ مِنْ حَرَجٍ خدای سبحان در دین بر شما سخت گیری نفرموده است »، (حج، آیه ۷۸)لا یُکَلِّفُ اَللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها خداوند هیچ کس را بیش از حد طاقتش تکلیف نفرموده است (بقره، آیه ۲۸۶)

از آن چه گذشت فهمیده می شود که اولاً اساس و بنیان دینی بر سهولت است. اسلام نیامده تا مردم را در حرج و مشقت بیندازد. و ثانیاً در دعوت به اسلام و نیز در تربیت، تبلیغات و امر به معروف و نهی از منکر باید توجه به مراحل و مراتب آن داشت و از همان آغاز نباید با شدت و حدّت برخورد نمود و مردم را متنفر ساخت.

لیکن باید توجه داشت که سهولت و سماحت و بردباری و مدارا در اسلام هیچ ارتباطی با تساهل(Tolerance) غربی ندارد. برای آگاهی بیشتر ر.ک: جزوه (تساهل در اندیشه دینی) و (تساهل و تسامح، محمود فتحعلی، مؤسسه طه).

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.