پولوس یا پولس چه کسی است؟

0 12

پولوس (پولوس ایرانی)، حکیمی ایرانی و عیسوی معاصر انوشیروان بود (۵۳۱ – ۵۷۹). وی مختصری از منطق ارسطو را برای شاهنشاه به زبان سریایی ترجمه کرد و عقاید مختلفی را که راجع به خدا و عالم هست، در آن بیان نمود. اما پولوس یا «پولس» مشهور، یکی از قدّیسان و تنظیم کنندگان شریعت مسیح است. «پولس» یکی از یهودیان بود که به دین عیسی(ع) گروید.

او از مروّجان پرقدرت و زبردست مسیحیت است. او در پیام خود، آیین عیسی(ع) را طوری تبلیغ می کرد که مورد قبول عامه بود. او با ذکر شواهدی از تورات، علت انصراف خود از دین یهود را برای مردم توضیح داد. «پولس» گرچه عیسی را ندید؛ ولی در تشریع آیین عیسی بزرگ ترین نقش را دارد (از حواریون نیز تنها پطرس و یعقوب را دیده بود).

او دومین مؤسس مسیحیت به شمار می رود و همو بود که کلیه اصول و عقاید کلامی و فقهی مسیحیت را تدوین کرد. او مسافرت هایی به آسیای صغیر، یونان، فلسطین و… کرد و یک بار در شهر بیت المقدس دستگیر و زندانی گردید و بالاخره در زمان حکومت نرون در سال ۶۷ میلادی کشته شد. برای مطالعه بیشتر ر.ک: ۱- تاریخ جامع ادیان،ترجمه: علی اصغر حکمت ۲- تاریخ ادیان و مذاهب جهان، ج ۲،مبلغی آبادانی ۳- تاریخ فلسفه سیاسی غرب،عبدالرحمان عالم

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.