در آیه و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم الائمه و نجعلهم الوارثین مستضعفان کدام عصر مراد است؟ (آیه ۵ سوره قصص)

0 12

ظاهر آیه نُرِیدُ أَنْ نَمُنَ راجع به قوم حضرت موسی(ع) است. خداوند می فرماید: «ما اراده کردیم که منت گذاریم بر کسانی که ضعیف شمرده می شدند در زمین (یعنی قوم بنی اسرائیل که در تحت ستم فرعون بودند) و قرار دهیم آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین و حکومتشان را در زمین پا بر جا سازیم و به فرعون و لشکریانشان آنچه را از آنها (بنی اسرائیل) بیم داشتند نشان دهیم».

گفتنی است که در تفسیر، اصولی به عنوان «کلید فهم قرآن» مطرح است؛ از آن جمله «شأن نزول مخصّص مورد نمی شود؛ یعنی، اگر چه آیه شریفه برای تبیین واقعه ای نازل شده است؛ ولی اختصاص به آن مورد ندارد. از دیگر اصطلاحات رایج میان مفسران معاصر، قاعده «انطباق وجودی» است.

به این معنا اگر چه آیه شریفه بر یک معنای اولیه منطبق است؛ ولی قابل انطباق بر موارد مشابه نیز می باشد. گذشته از اینکه قرآن – علاوه بر ظهور آیات – دارای «بطون» و معانی ژرف و نهفته است و علاوه بر «تفسیر»، دارای «تأویل» و برگشت به معانی حقیقی دیگر نیز می باشد. با توجه به این نکات، آیه مورد نظر، اگر چه شأن نزول و معنای اولیه آن، درباره نجات قوم موسی(ع) است

ولی تأویل این آیه راجع به ائمه معصومین(ع) و امام زمان(عج) است؛ یعنی؛ خداوند منت گذاشته بر ائمه معصومین که در روی زمین، ضعیف شمرده می شدند و به حسب ظاهر مقهور دست دشمنان و طاغوت های زمان خود بودند؛ به این که آنان امامان و وارثان قرار داده شده اند. تحقق این وعده الهی به ظهور و رجعت ائمه معصومین خواهد بود.

اما از آن جا که آیات قرآن، مقید به زمان خاصی نیست؛ این اراده الهی ممکن است در موارد دیگری هم تحقق پیدا کند و مستضعفان – و لو بر بخشی از زمین – حکومت کنند و سرنوشت خودشان را به دست بگیرند. البته تبلور و جلوه واقعی این آیه، در حکومت حضرت مهدی(عج) است.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.