منظور حضرت علی علیه السلام از (کنت بوابا علی باب قلبی) چیست؟

چگونه می توان به مقام و فضایل حضرت علی(ع) دست یافت؟

1 350

از حضرت علی علیه السلام پرسیدند : چگونه علی شدی؟ فرمودند: (( کنت بوابا علی باب قلبی )) نگهبان بسیار مراقبی برای قلبم بودم.

رسیدن به مقام حضرت علی(ع) برای هیچ کس مقدور نیست اما در اثر ریاضت شرعی که همان انجام دقیق اوامر و ترک نواهی است – و رعایت تقوا و نکات اخلاقی انسان می تواند به کمالات نفسانی نایل شود؛ کما این که خیلی از افراد و بزرگان اهل معرفت به این درجه رسیده اند.

مراد از «بوّاب قلب» بودن، همان مراقبت دائمی است که انسان در تمام لحظات نفس خودش را کنترل و مراقبه بکند و از کوچک ترین فکر و خطور قلبی مواظبت کند که شیطانی نباشد. البته این کار نیاز به زحمت زیاد دارد و باید مراحلی از سلوک را طبق راهنمایی استاد بگذرانید و به این سادگی انسان نمی تواند به این درجه برسد.

دوست داشتن و محبت، بزرگترین سرمایه زندگی هر فردی است که باید بداند چگونه و کجا آن را هزینه و سرمایه گذاری کند.هر انسان سالمی به این نکته اعتراف می‏کند که در وجود خود میل و گرایش به محبت کردن و دوست داشتن را احساس می‏کند.نتیجه اینکه این میل و گرایش که نعمتی بس عظیم است ، مثل سایر امیال باید هدایت و کنترل شود و در مسیر صحیح قرار گیرد تا بتواند در جهت کمال و رشد انسان مفید واقع شود.

شیطان اگر بخواهد کسی را به خاک سیاه بنشاند اول به سراغ دل او می آید و محبت او را جهت دهی می کند شیطان محبت ها و دوست داشتن های دروغین و قلابی را زینت می کند و به انسان می نمایاند.

شیطان یک راهزن ماهر است و برای هر شخصی متناسب با موقعیت و ایمان او وارد عمل می شود.روزی یکی از یاران حضرت علی (ع) از ایشان پرسیدند: بما نلت؟(چگونه چنین شدی و به این مقام رسیدی؟) امام فرمودند:کنت بوابا علی باب قلبی ،من پاسدار قلبم بودم و ما هم باید این گونه باشیم.

دل انسان حکم لنگرگاه را دارداگر این لنگرگاه را به جای محکم و مقاومی گره نزنیم، در ورطه هلاکت می افتیم.

کیست که زوال پذیر نیست و کیست که در دنیا، برزخ و قیامت هم حاضر است؟اگر معتقدیم زندگی ما فراتر از این دنیاست و مرگ آغاز زندگی جدید دیگری است پس باید به کسی دل ببندیم که پایدار باشد.

1 نظر
  1. خداکرم رفیعی بلداجی می گوید

    بسیار دلنشین بود سپاس از انتشار چنین مطالب ارزتده و مفید

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.