اضافه کردن ذکر یا اذکاری به نماز واجب چه حکمی دارد؟

0 1,652

اضافه کردن اذکاری در بعضی جاهای نماز مثل »الحمدلله کما هو اهله« در تشهد، »الحمدلله رب العالمین« بعد از حمد، »و عجّل فرجهم« بعد از صلوات در تشهد، »یا حیّ یا قیّوم« وقت برخاستن آیا مخلّ به صحت نماز هستند یا نه؟

به قصد قرآنیت یا به قصد ذکر مانعی ندارد و مخل به صحت نماز نیست، ولی گفتن اذکاری که وارد نشده است به قصد ورود جایز نیست.(استفتاءات حضرت امام، ج ۱، ص ۱۵۶، س ۱۰۲ و با استفاده از مسائل دیگر فقهی)

افزودن به اذکار سلام
پرسش : اگر در سلام نماز بگوییم «السلام علیک یا ایها النبی» آوردن «یا» چه حکمی دارد؟ 
پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : افزودن چیزی بر اینگونه اذکار نماز احتیاط دارد و نباید انجام دهید.
آیا می‌توان در تشهد نمازهای واجب، اضافه بر دستور رسالۀ عملیه، الفاظ و اذکاری دیگر به زبان آورد؟

با توجه به برخی از روایات «وسائل الشیعه (۳۰جلدی)، ج‏۶، ص ۳۹۹، باب ۵»، آیا می‌توان در تشهد نمازهای واجب، اضافه بر آنچه در رسالۀ عملیه دستور داده شده است، اذکاری (مانند آنچه در تکبیر اول نماز میت خوانده می‌شود) خواند؟ آیا این امر در صحت تشهد خللی ایجاد نمی‌کند؟

درباره ذکر تشهد، روایات متعددی وجود دارد و همه فقها آنچه که در رساله ها آمده است را کافی می‌دانند. اما نسبت به گفتن اذکار بیشتر، اگر به قصد عدم ورود(یعنی انجام آن به قصد عدم داشتن دلیل شرعی) باشد مانعی ندارد. ولی اگر با قصد ورود خوانده شود، با توجه به قبول یا رد بعضی از این روایات، برخی آن را اجازه داده اند[۱]، ولی اکثر فقها به همان مقداری که در رساله گفته شده اکتفا می‌کنند.
ضمائم:
پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است: [۲]
حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
نماز و از جمله تشهد را همان طور که مراجع عظام شیعه (کثرالله امثالهم) در رساله‏‌هاى عملیّه بیان نموده‌‏اند بخوانید و چیزى بر ‏آن اضافه نکنید هرچند که کلام حق و صحیحى باشد.‏
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
احتیاط آن است که مطابق معمول انجام گیرد.
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):
تشهد را همان طوری که در رساله ذکر شده بخوانید.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):
گفتن اذکار به قصد عدم ورود بلا مانع است.
حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):
مستحب است بعد از تشهد بگوید أرسله بالحق بشیرا و نذیرا بین یدی الساعه، و أشهد أنّ ربی نعم الرب و أنّ محمدا نعم الرسول و سپس صلوات بفرستد.

_______________________

[۱]. آیت الله سیستانی.
[۲]. استفتا از دفاتر آیات عظام: سیستانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.
ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.