آیا درست است که پس از تبدیل جسد انسان به خاک یک دانه که در مهره های کمر انسان باقی می ماند و خاک نمیشود؟ لطفاً توضیح دهید. آیا در قرآن ذکر شده؟ لطفاً جای دقیق آن راذکر کنید.

0 11

با سلام به شما دوست گرامی؛

در قرآن کریم آمده است که ما شما را زنده می کنیم بعد از اینکه مردید.(۱) و داستانهایی را هم ذکر می کند، از آن جمله داستان عزیر پیامبر که بعد از صد سال که مرده بود زنده شد و الاغش که تبدیل به استخوان گشته بود دوباره به حالت اول درآمد.(۲)

و سؤال اینجاست که آیا تمام اجزاء بدن انسان به خاک تبدیل می شود یا خیر؛ اینکه برخی گفته اند از تمام بدن انسان تنها یک دانه باقی می ماند و بوسیله آن انسان دوباره زنده می شود طبق بیان بسیاری از علماء ما صحیح نیست و چنین چیزی در قرآن نیامده است و همانطور که گفتیم قرآن می گوید ما شما را دوباره زنده می کنیم.

اما برخی از متکلمان شیعه مانند خواجه نصیر طوسی که از بزرگان دین است می گوید بدن انسان شامل دو جزء است یکی اجزاء اصلی که برای ما مشخص نیست که چه هستند و از آغاز ولادت تا پایان زندگی باقی هستند و هرگز بر آنها افزوده نشده و از آنها کم نمی شود. و دوم اجزاء فرعی که باعث لاغر یا چاق شدن و بلند قد شدن و تغییر و تحولات در بدن می شود. و بعد می گوید بعد از مرگ اجزاء فرعی انسان خاک می شود ولی اجزاء اصلی بدن انسان که ما نمیدانیم آنها چیست باقی می مانند و در قیامت این اجزاء اصلی برمی گردد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منابع و مآخذ :

۱٫ سوره مبارکه یس

۲٫ سوره مبارکه بقره / آیه۲۵۹

شرح کشف المراد، ص۵۲۸

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.