اگر بالفرض آیت الله سیستانی فتوای جهاد بدهند آیا بر مقلدین ایشان در کشورهای دیگر غیر از عراق واجب است که در این جهاد شرکت کنند یا خیر؟

0 7

در توضیح المسائل بابی به نام جهاد نداریم، زیرا حکم جهاد در زمان حضور امام( می باشد و ایشان دستور جهاد صادر می نمایند. ولی باب دفاع را داریم، که اگر دشمنی که از او بر اساس اسلام و اجتماع مسلمین ترس باشد و بلاد مسلمین و یا مرزهای آن را مورد هجوم قرار دهند، بر مسلمان ها واجب است که از آن به هر وسیله ای که ممکن است با بذل مال و جان دفاع نمایند.

و این دفاع مشروط به حضور امام ( و اذن او و اذن نائب خاص یا عام او نیست. پس به هر مکلفی بدون هیچ قید و شرطی واجب است به هر وسیله ای که باشد دفاع نمایند.(۱)پس بر مقلّدین ایشان در غیر کشور عراق واجب نمی باشد. زیرا اصلاً حکم جهاد وجود ندارد و حکم دفاع است که بر مکلفین عراقی می باشد که از سرزمینشان دفاع نمایند.

و همچنین در کتاب منهاج الصالحین بزرگان مراجع شیعه فرموده اند که اگر مجتهد جامع الشرایط تشخیص دهد که با حکم جهاد دادن ۵۰ % پیروزی حاصل است و همه زمینه های دیگر نیز فراهم شده باشد اگر فرمان جهاد بدهد بر همه واجب است که جهاد کنند ولی الآن چنین شرایطی فراهم نمی باشد و بر مردم عراق دفاع لازم است.(۲)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منابع و مآخذ :

۱٫ تحریرالوسیله، ج۲، فصل دفاع ، مسأله ۱ـ۲

کتاب جواهر الکلام، ج۲۱، ص۳ تا ۱۴

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.