از زمان خلقت حضرت آدم و بوجود آمدن انسان چقدر می گذرد؟

0 11

سؤال جنابعالی را می توان به سه قسمت تقسیم کرد :

۱)از زمان خلقت حضرت آدم( تا زمان هبوط (فرودش) به زمین چقدر طول کشید

۲)از زمان هبوط تا هم اکنون چه زمانی گذشته است

۳)عمر نوع انسان چقدر است

۱-از زمان خلقت تا زمان هبوط : از حضرت باقر( منقول است که فرمود : چون مشیت الهی تعلق گرفت به اینکه آدم را ایجاد نماید، برداشت از طرف یمین یک غرفه آب گوارا و با خاک مخلوط ساخت و گِل خشک شد و از جانب چپ یک قبضه آب شور ناگوار برداشت و گِل ساخت، بعداً هر دو گِلها را مخلوط ساخت و از ممزوج طینتین آدم را آفرید. در حدیث قدسی است که : خَمْرَوتُ طینهُ آدم بیدی اربعین صباحاً(۱) یعنی گِل آدم را به دست قدرت خودم چهل صبح خمیر ساختم (مالش دادم)

و فی روایهِ رواها القُمی باسناده یقول( فخلق ا… آدم و بقی اربعین سنهً مصوّراً یعنی و بعد از خلقت آدم در چهل روز، مدت چهل سال بدن آدم در بیابان بین مکه و صنعا یا در بیابانی در پشت کوفه افتاده بود، (بدون روح)؛ و ملائکه که به او عبور میکردند به نظر تعجب می نگریستند و می گفتند : خدیا تو او را از برای امر مهمی آفریده ای!

پس در قسمت اول از سؤال شما، حضرت آدم( چهل سال و چهل روز بدون روح بود، اما اینکه بعد از دمیده شدن روح در بدن او و رفتن و ماندگار شدن در بهشت الهی تا زمان هبوط چند سال می گذرد، به روایتی درتفاسیر و کتب روایی برخورد نکردیم، الا اینکه در این مورد از علامه طباطباییره پرسیده اند : حضرت آدم( چقدر در بهشت ماند؟ ج ـ بر اساس روایات شش ساعت در بهشت بود.

۲- از زمان هبوط تا هم اکنون : حضرت آدم بعد از اغواء شدن توسط شیطان و رانده شدن از بهشت الهی، به فرمان خداوند تبارک و تعالی به زمین هبوط کرد. صاحب تفسیر المیزان مرحوم علامه طباطباییره در این زمینه می فرمایند : تاریخ یهود عمر نوع انسانی را بیش از هفت هزار سال نمی داند واین مطلب بی وجه هم نیست، و این همان عددی است که امروز آمار جهانی راجع به تعداد نفوس بشری نشان می دهند، و این موضوع تأکید می کند که عمر نوع انسان (حضرت آدم) همان است که گفته شد یعنی

(هفتاد قرن)؛ و این موافق بعضی روایات معصومین هم هست.

۳- عمر نوع انسان : این مطلب، هم در روایات اسلامی دیده می شود، و هم از نظر علمی، ـ دانشمندان ژیولوژی (علم طبقات زمین) ـ ثابت شده که انسان میلیونها سال قبل، در زمین وجود داشته است، چنانکه بقایای فسیل شده اسکلت انسان که در کاوشهای زمین شناسی پیدا شده، بیانگر این موضوع است.

ابوحمزه ثمالی می گوید : امام سجاد( فرمود : آیا گمان می کنی که خداوند مخلوقاتی غیر از شما را نیافریده است؟ آری سوگند به خدا، خداوند هزارهزار (یک میلیون) آدم، و هزار هزار (یک میلیون) عالم آفریده، به خدا سوگند تو آخرین نسل از این عالم می باشی.از قرائن و نشانه ها استفاده می شود که آدم، پدربزرگ نسل فعلی، کاملترین انسانها بوده، و در نتیجه این نسل و این عالَم که ما در آن هستیم و تا قیامت امتداد دارد، نسبت به نسل ها و عالم های گذشته، برتری دارد، احتمال میرود زمانی نوع انسان در زمین پیدا شده و سپس رو به ازدیاد گذارده و زندگی کرده است و بعد منقرض شده و باز پیدا شده و منقرض شده و همین طور ادواری بر او گذشته است تا نسل موجود که آخرین دوره های او است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منابع و مآخذ :

۱٫ مشارق الانوار بُرسی، طبق نقل بحار، ج۵۷، ص۳۳۶

* تفسیر المیزان، ج۴،ص۲۳۸و۲۳۹

* تفسیر نمونه

* قصص یا داستانهای شگفت انگیز قرآن مجید، علی قاضی زاهدی گلپایگانی، ص۱۰ و ۱۳

* خلاصه حالات آدم ابوالبشر و پیام آوران اوالعزم، حاج سید جعفر قدس میر حیدری، ص۱۷و۱۸

* قصه های قرآن،محمد محمدی اشتهاردی، ص۴۲ و ۴

در محضر علامه طباطبایی، محمد حسین رخشاد، ص۸۰

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.