آیا در قرآن کریم به تاریخ آفرینش ،عمر دنیا و تعداد دقیق پیامبران اشاره شده است؟

0 87

آیا در قرآن کریم به تاریخ آفرینش جهان هستی و عمر دنیا و تعداد دقیق پیامبران دین خدا که می گویند ۱۲۴۰۰۰ بوده، اشاره شده است؟

در قرآن کریم به این که تاریخ آفرینش جهان چه زمانی بوده است اشاره ای نشده است،چرا که قرآن به بیان جزئیات نمی پردازد مگر در جایی که هدف خاصی را تعقیب می‌کند،و این اختصاص به بیان حوادث تاریخی ندارد،بلکه در مسائلی همچون نماز و روزه و دیگر عبادات و مسائل اجتماعی هم اینگونه است.
بعنوان مثال در قرآن وجوب نماز و اینکه نماز انسان را از بدی و زشتی‌ها باز می‌دارد، آمده است[۱] ولی چگونه انجام دادن و تعداد رکعت‌های آن را بیان نکرده است.

علامه طباطبایی در مورد اینکه چرا خداوند متعال در قرآن کریم هنگام نقا حوادث تاریخی،به جزئیات نمی پردازد می‌گوید:

و اما اینکه چرا قرآن مواد تاریخ و جزئیات داستان را نقل نمی‌کند، البته جهتش روشن است و آن این است که قرآن کتاب هدایت و دعوت است و در این کاری که دارد راه یک قوم را به طرف چیزهای دیگر از قبیل تاریخ یا رشته‌های دیگر کج نمی‌کند زیرا هدف قرآن، تعلیم تاریخ و مسلکش، مسلک رمان‌نویسی نیست و هیچ‌کاری به اینکه فلانی پسر کیست و نسبتش چیست؟ و حوادث تاریخی مربوط به او در چه زمانی و مکانی رخ داده، نداشته و متعرض سایر مشخصاتی که یک تاریخ‌نویس یا رمان‌نویس بی‌نیاز از ذکر آن نیست، نمی‌شود. چون تعرض به این‌گونه خصوصیات در هدف قرآن (هدایت) دخالت و تأثیر ندارد{۲}.

در مورد تعداد پیامبران هم قرآن عدد و شماره پیامبران را ذکر نکرده است، ولی به طور ضمنی کثرت و فزونی آنان را یاد آور می‏شود چنان که می‏فرماید: «وَاِنْ مِنْ اُمَّهٍ اِلاّ خَلا فِیها نَذِیر» {3}

و باز می‏فرماید: «وَلَقَدْ بَعَثْنا فِی کُلّ اَمَّهٍ رَسُولاً» {4}

و نیز می‏فرماید: «… وَلِکُلّ قَوْمٍ هاد»{ 5}.

مفاد صریح این آیات، این است که در میان همه اقوام و امت‏ها و اجتماعات بشری از روز نخست تا زمان پیامبر خاتم(ص) پیوسته از جانب خداوند پیامبرانی برگزیده شده‏اند و با توجه به تعدد و کثرت اقوام و اجتماعات بشری، چه در یک عصر و زمان چه در دوره‏های مختلف تاریخ، نتیجه می‏گیریم که از جانب خداوند، پیامبران زیادی مبعوث گردیده‏اند هر چند شماره دقیق آنان از نظر قرآن تعیین نگردیده است لکن در روایات، شماره و عدد پیامبران به یکصد و بیست و چهار هزار بالغ می‏باشد.

شیخ صدوق (ت۳۰۶ ـ م۳۸۱) روایت شناس معروف شیعه در کتاب عقائد خود که چکیده و عصاره روایات است میگوید:

عقیده ما بر این است که ۱۲۴۰۰۰ پیامبر از جانب خدا مبعوث گردیده و هر پیامبری برای خود وصی و جانشینی داشت که مسئولیت هدایت را پس از خود به او واگزار می‏نمود و معتقدیم که همه آنان با برنامه حق و استوار، از جانب خدا برانگیخته شده‏اند گفتار آنان گفتار خدا، و فرمان آنان، فرمان خدا می‏باشد. همچنان که پیروی آنان، پیروی خدا و مخالفت با آنان مخالفت با خدا است.

سخنان آنان همگی از جانب خدا و وحی او بوده است، و در این میان پنج پیامبر درخشندگی خاصی دارند و آسیاب نبوت بر محور آنان می‏چرخد، و همگی صاحبان شریعت بوده و شریعت هر یک از آنها با شریعت بعدی نسخ گردیده است و این پنج نفر عبارتند از: نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمّد (ص) و آنان پیامبران اولوالعزم می‏باشند درود خدا بر همه آنان باد، و پیامبر خاتم سرور و برتر آنها است، با آئین حق آمده و گذشتگان را تصدیق کرده است. (۶)

پی نوشتها:
۱- نساء،آیه۱۰۳- عنکبوت،آیه۴۵
۲- المیزان، ترجمهٔ موسوی همدانی،ج ۱۳ص۲۶۴.
۳- فاطر،آیه۲۴.
۴- النحل،آیه۳۶.
۵- الرعد،آیه۷.
۶- اعتقادات صدوق،ص۹۶ ـ ۹۷

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.