حکمت و فلسفه قرائت آیه شریفه آمن الرسول بما انزل الیک چیست؟

0 16

خواندن این دو آیه با دقت و توجه در مفهوم آن، فواید و ثمرات زیادی دارد. ۱٫ انسان را متوجه ذات الهی میکند، چون نخستین فایده تلاوت هر آیه یاد خداست. ۲٫ انسان را به خدا نزدیک و روح را صفا و لذت میبخشد، چون با یاد خدا و توجه به او انسان از مادیات جدا و به خدا و معنویات نزدیک میگردد. ۳٫ روح تسلیم و اطاعت از دستورات الهی، در انسان شکوفا میگردد. ۴٫ توجه و اعتقاد انسان به اصول دین زیادتر میشود; چون آیه متضمن اصول دین، توحید، نبوت و معاد است.

۵٫ انسان با خواندن این دو آیه ناتوانی و ضعف خود را در برابر ذات لایزال الهی، ابراز میکند و عرضه میدارد: پروردگارا ما فراموش کردیم، یا خطا نمودیم ما را مؤاخذه مکن پروردگارا تکلیف سنگینی بر ما قرار مده آن چنان که ]به خاطر گناه و طغیان[ بر کسانی که پیش از ما بودند قرار دادی.

۶٫ در پایان آیه انسان به درگاه الهی توبه میکند و آمرزش گناه خود را از خدا طلب میکند و عرض میکند: خدایا آثار گناه را از ما بشوی و ما را ببخش و در رحمت خود قرار ده تو مولا و سرپرست مائی ما را بر کافران پیروز گردان.

در روایات امامان معصوم، اجر و فضیلت زیادی برای تلاوت این دو آیه بیان فرموده اند: پیامبراکرم۹ میفرماید: از جانب خداوند به من خطاب شد به تو و به امت تو گنجی از گنجهای بهشت عطا کردم و آن فاتحه الکتاب و آیه آخر سوره بقره است.(تفسیر نور الثقلین، الحویزی، ج ۱، ص ۳۰۸، نشر دار الکتب العلمیه.)

در حدیث دیگر فرمود: کسی که قرائت کند چهار آیه از اول سوره بقره و آیه الکرسی و دو آیه بعد از آن و سه آیه آخر سوره بقره هرگز آن چه نمیپسندد و کراهت دارد به او نمیرسد و شیطان به او نزدیک نمیشود و قرآن را فراموش نمیکند.(تفسیر نور الثقلین، الحویزی، ج ۱، ص ۳۰۸، نشر دارالکتب العلمیه / کنز الدقائق، میرزا محمد مشهدی، ج ۱، ص ۷۰۰، مؤسسه نشر الاسلامی التابعه لجماعه المدرسین.)

با توجه به فضیلت و ثواب زیادی که در روایات برای قرائت این آیات بیان شده و با در نظر گرفتن محتوای جامع و ارزشمندی که این آیات در بر دارد، در بعضی از مساجد پس از نماز جماعت به جای تعقیب نماز این دو آیه که آخرین آیات سوره بقره میباشندقرائت میشود، بعضی از مفسران گفته اند:این دو آیه در بردارنده خلاصه و چکیده ای از احکام و مطالبی میباشند که در سوره بقره آمده.(تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج ۲، ص ۴۴۰، نشر مؤسسه اعلمی.)

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.