۶ آدمی که باید از زندگی خود حذف کنید

حذف آدم های سمی برای آسایش روانی در زندگی
0 592

 

۶ آدمی که باید از زندگی خود حذف کنید

بیش از هفت میلیارد نفر در جهان زندگی می‌کنند و بعید است که ما بتوانیم با همه این آدم‌ها کنار بیاییم.

هری ریس، محقق تعامل اجتماعی و استاد روانشناسی در دانشگاه روچستر در این زمینه می‌گوید: “برخی روابط هستند که می‌توانند حتی سلامت شما را تهدید کنند. این‌گونه روابط موجب پریشانی احساسی و بعضاً جسمی می‌شوند.”
در ادامه، شش نوع رابطه اضطراب‌زایی که ما در طول زندگی‌مان امکان برخورد با آن‌ها را داریم و چگونگی تأثیر این روابط بر سلامت روانی ما و راه مقابله با آن، آورده شده است:

کسی که شما را دوست ندارد

بیش از هفت میلیارد نفر در جهان زندگی می‌کنند و بعید است که ما بتوانیم با همه این آدم‌ها کنار بیاییم. مارسیا رینولدز، روانشناس، می‌گوید که کنار نیامدن با همگان، در واقع به شما کمک می‌کند تا بر چیزهایی که واقعاً اهمیت دارند تمرکز کنید. او می‌گوید: “هر چه بیشتر دیگران را همان شکلی که هستند، بپذیرید و برای تغییر دادن افکار و شخصیت آن‌ها تلاش نکنید و با آرامش و دقت گوش دهید، بیشتر می‌توانید بدون توجه به اینکه آیا فلان کس شما را دوست دارد یا نه، به سمت اهدافتان حرکت کنید.”
ریس توصیه می‌کند که در برخورد با کسانی که تنها کاستی‌هایتان به چشمشان می‌آید، روی ویژگی‌های مثبت خود تمرکز کنید. برای این کار می‌توانید یک دفتر تهیه کرده و ارزش‌های فردی خودتان و اینکه چگونه برای حفظشان تلاش می‌کنید را در آن یادداشت کنید.

شخصی که از چشمتان افتاده است

پایان دادن به یک دوستی می‌تواند دردناک باشد. شخصی که زمانی محرم رازهایتان بود، حالا شبیه غریبه‌ها شده است؛ اما مواظب باشید که برای ترمیم چیزی که از دست رفته، کمر خودتان را نشکنید.
طبیعت انسان این‌گونه است که تلاش دارد شرایطی را که در آن احساس راحتی می‌کند را حفظ کند و این نکته شامل طولانی‌ترین روابط زندگی‌مان هم می‌شود. حقیقت غم‌انگیز این است که قسمت نیست بعضی از دوستی‌ها ادامه یابند، به‌خصوص وقت‌هایی که تلاش برای ترمیم آن به قیمت قربانی کردن سلامتی عاطفی‌تان باشد. دکتر ریس توصیه می‌کند: “به دنبال افرادی باشید که مثبت‌تر هستند و احساس بهتری به شما می‌دهند.”
این به این معنی نیست که اوقات خوشی که با دوستتان داشته‌اید را فراموش کنید. بعضی اوقات بهتر است که تنها خاطرات را نزد خود نگاه داریم و قید آن فرد را بزنیم.

کسی که همیشه استرس دارد

اگر دوستتان هر از گاهی دچار اضطراب شود، مشکلی نیست، اما اگر طرفتان همیشه در برخورد با شما مسائل اضطراب‌زا را مطرح می‌کند، این دوست می‌تواند به سلامتی شما آسیب بزند. تحقیقات نشان می‌دهد که استرس، مسری است. وقتی‌که با کسی هستید که همیشه استرس دارد، این رابطه می‌تواند واکنش استرسی بدن خودتان را هم برانگیزد.
دوستانتان باید به شما کمک کنند تا از نگرانی‌های خود رهایی پیدا کنید، نه اینکه برایتان نگرانی‌های بیشتری درست کنند. دفعه بعد سعی کنید تا موضوع بحث را عوض کنید و نیمه پر لیوان را به دوستتان گوشزد کنید.

کسی که همیشه با شما جروبحث می‌کند

همه ما با آدم‌هایی روبه‌رو شده‌ایم که جوری رفتار می‌کنند که گویی عمداً قصد دارند با شما مخالفت کنند. هیچ‌کس دوست ندارد که همواره در وضعیت مناقشه باشد. حتی تحقیقات نشان داده‌اند که جروبحث مرتب با شریک زندگی یا دوستان می‌تواند به سلامتی‌تان آسیب برساند.
ریس در این زمینه می‌گوید: “به‌جای اینکه تنها به بازخوردهایی که از دیگران می‌گیرید توجه کنید، پیش خودتان مشخص کنید که چه چیزی برای خودتان مهم است. چیزهایی که خوب است را در خودتان تقویت کنید.”این بدان معنی است که بدون توجه به این‌که دیگران چه می‌گویند، به عقاید خود پایبند باشید.”

کسی که از شما استفاده می‌کند

ریس می‌گوید: “کسی نمی‌تواند بدون اینکه به او اجازه دهید، از شما بیگاری بکشد. اگر فکر می‌کند که کسی با شما بدرفتار می‌کند، شما قدرت تغییر اوضاع را دارید.”
زندگی ما برای کسانی که از ما سوءاستفاده می‌کنند، جایی ندارد. کمک کردن به همدیگر، یک ‌چیز است و سوءاستفاده، چیز دیگری است. وقتی‌که کمک‌ها همیشه یک‌سویه باشد، وقت رسیدگی به موضوع است. ریس پیشنهاد می‌کند که “بدون اینکه دچار پیش‌قضاوتی شوید، چیزی که ناراحتتان می‌کند را توضیح دهید. سعی کنید موضوع را با طرف مقابل در میان بگذارید. نگویید فلان کار را بکن یا خودت را تغییر بده، بلکه آنچه که ناراحتتان می‌کند را به او بگویید. سپس تلاش کنید تا بدون اینکه خواسته‌های غیرواقع‌گرایانه از طرفتان داشته باشید، راهی برای بهبود وضعیت پیدا کنید.”

کسی که بر شما تأثیرات مخرب می‌گذارد

خلاص شدن از شر یک عادت بد، شجاعت زیادی می‌خواهد. دکتر ریس می‌گوید که روابط مثبت، نفع شما را در دل دارد، درحالی‌که روابط اضطراب‌زا، عکس این موضوع را به همراه دارد. او توضیح می‌دهد: “اگر رابطه‌ای مسموم باشد، چیزهایی را که می‌دانیم برای ما مفیدند را زیر سوال می‌برد. ممکن است فرد از رابطه آسیب ببیند، یا او را ناراحت کند، یا با حرکت او به سمت هدف‌های شخصی‌اش تداخل کند.”
اجازه ندهید این نوع روابط، شما را به ورطه انتخاب‌های منفی بیاندازند. ریس می‌گوید که اگر طرفتان واقعاً دوستانی بامعنا باشند، تصمیمات مثبت شما را درک خواهند کرد و خواهند پذیرفت.

 

ویژگی‌های برنامه‌ریزی خوب

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.