حالات مفهوم روان گردان = احساس تنفر لحظه‏ای. راه درمان احساس تنفر کوتاه مدت چیست؟

0 43

توجه شما را به نکات زیر جلب می‏نماییم: 
چون مدت ابتلا به حالت مذکور بسیار کوتاه است و پیامد ناگوار و ناخوشایندی بر آن مترتب نیست، بروز آن از دیدگاه علمی، بیماری و اختلال تلقی نمی‏شود تا راهکار درمانی خاص برای آن ارائه شود. البته شاید از دیدگاه اخلاقی یک نارسایی و عامل افت اخلاقی تلقی گردد، ولی از نظر روان شناختی چندان مهم نیست. با وجود این توجه شما را به راهکارهای زیر جلب می‏کنیم. واضح است که این راهکارها جنبه پیشگیری دارد، نه درمان چون هنوز به مرز بیمارگونه نرسیده است.این راهکارها در قلمرو جلوگیری از گسترش و نفوذ این حالت می‏باشد. 
خواهشمند است به راهکارهای زیر توجه و به آن‏ها عمل کنید: 
۱- در زندگی اخلاقی و تقید به امور شرعی و اخلاقی مرز اعتدال را رعایت کنید و از افراط و تفریط خودداری فرمایید تا در برخی موارد دچار خود سرزنش های حاد نشوید. 
۲- عمل به احکام شریعت و مقررات اخلاقی را به شکل تحمیلی از خود و دیگران انتظار نداشته باشید. بیشتر در صدد ایجاد ظرفیت‏های معنوی باشید تا انجام اعمال نیک برایتان سهل گردد، نه تحمیل برخی اعمال بر خودتان. 
۳- هدفتان تنها بندگی و رسیدن به مقام بندگی باشد، نه برخی مقاماتی که دیگران تصویر می‏کنند، یعنی مترصد باشیم که گناه نکنیم، واجب از ما فوت نشود و مستحبات به قدر ظرفیت انجام گیرد امّا بیش از این را به عنایت خاص از درگاه حق طلب کنید،نه به خود سخت بگیرید تا به آن مقام با همّت خود برسید. بدانید این حالت خطرناک است. 
۴- هرگز با شکست در مسیر اهداف و حتی اعمالی که مد نظرتان است، به خودخوری و دغدغه سازی روی نیآورید، بلکه محاسبه و مراقبت و اقدام بعدی را در پیش گیرید. گاهی اوقات بروز حالت تنفر ناشی از این است که ابتدا از خودمان و اعمالمان بدمان می آید، آن گاه همه چیز برایمان تنفر آلود می‏گردد، چون همه چیز را مقصر می‏پنداریم. خود خوری نکنید. 
۵- یکی از راه‏های اساسی مقابله با این حالت، بی توجه بودن به این حالت است، به گونه‏ای که آن را در ذهن و افکار خود نپذیرید و به آن اعتنا حالت منفی مواجه می‏شویم: 
۱- از اهداف عالی اخلاقی و معنوی خود باز می‏مانیم. به اصطلاح از خود باز می‏مانیم و مشغول دیگران می‏شویم که ضرر بزرگی است. به قول معروف "تو برو خود را باش". 
۲- به صورت ناخودآگاه از زندگی و پدیده‏های آن دلگیر می‏شویم که تأثیر اندک آن را گاهی با بروز حالت تنفر در خود می‏بینید. پس باید ذهن خود را درگیر این امور نسازیم. به اندازه تکلیف عمل کنیم. 
امیدواریم با عمل به راهکارها عملیاتی و توجه ذهنی به توصیه‏های روحی و روانی اندک اندک حالت مورد نظر کاهش یافته، برای همیشه با شما خداحافظی کند. 

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.