تراژدی سرقت روانی چیست؟

0 207

کریستوفر بولاس تراژد‌ی تلخی به نام ⁧سرقت_روانی⁩ دارد که مایلم اینجا برایتان تعریف کنم. بولاس تاکید می‌کند ⁧سرقت روانی⁩ ⁧دزدی⁩ یک فرد از دارایی‌های روانی یک فرد دیگر است. این ⁧دزدی⁩ می‌تواند دزدیدن حق ⁧انتخاب⁩، احساس ⁧عاملیت⁩، ⁧استقلال⁩ و حتی ⁧هویت⁩ یا ⁧خویشتن⁩ یک فرد باشد.

تراژدی سرقت روانی⁩ فقط منحصر به دزدی فردی از فرد دیگر نیست، بلکه قابل تعمیم به ⁧دزدی⁩ یک سیستم از روان افراد یک ⁧جامعه⁩ نیز هست.
‏در مقیاس فردی یا اجتماعی، سرقت روانی زمانی رخ می‌دهد که فرد، والدین یا سیستم حق ⁧انتخاب⁩، ⁧استقلال⁩، ⁧عاملیت⁩ و ⁧هویت⁩ فرد یا جامعه را به سرقت می‌برند. کوچک‌ترین⁩ مقیاس ⁧دزدی⁩ زمانی اتفاق می‌افتد که فرد یا ⁧سیستم⁩، ایده یا فکر فردی دیگر یا افراد جامعه را به سرقت می‌برد و ⁧بزرگ‌ترین⁩ سرقت زمانی رخ می‌دهد که فرد، والدین یا یک‌ سیستم، ⁧هویت جامعه⁩ یا ⁧خویشتن⁩ فردی دیگران را به ⁧یغما⁩ می‌برد.

وقتی ⁧ دارایی‌های روانی⁩ یک فرد از سوی فرد یا ⁧سیستمی⁩ به سرقت می‌رود، احساس غالب فرد یا جامعه ⁧خشم⁩، ⁧وحشت⁩، ⁧سردگمی⁩، ⁧پوچی⁩، ⁧تهی⁩ شدن و … است و فرد یا جامعه ‌مورد سرقت واقع شده ⁧واکنش‌های دفاعی⁩ متفاوتی از خود نشان می‌دهد. فرد یا جامعه‌ای که دچار ⁧دزدی⁩ روانی شده‌ است احتمالا طیف گسترده‌ای از ⁧مانورهای دفاعی⁩ از عصبانیت و پرخاشگری تا دوری گزینی و ⁧فرار⁩ از ⁧خانه⁩ و ⁧مهاجرت⁩ از ⁧وطن⁩ را بکار می‌گیرند. ‏اگر ⁧مانورهای دفاعی⁩ فرد یا جامعه‌ای که از طرف فرد یا سیستم مورد ⁧دزدی روانی⁩ قرار گرفته است موثر واقع نشود و فرد یا جامعه راه فراری برای گریز از سرقت نیابد، ⁧واکنش‌های هیجانی⁩ ممکن است تسلیم، افسردگی، اضطراب، بی‌تفاوتی، ⁧تقدیرزدگی⁩، ⁧جبرگرایی⁩، انفعال، بیهودگی و کناره‌گیری باشد.

‏فرد یا جامعه‌ای که در معرض شدیدترین نوع ⁧سرقت⁩ از سوی فرد یا سیستم قرار گرفته‌است، مهمترین ⁧دارایی‌های روانی⁩ خود را از دست می‌دهد و نهایتا آنها یا مثل ⁧واگن‌هایی⁩ ⁧شبه‌انسانی⁩ (ربات‌گونه) تبدیل به ابزارهایی برای حمل خواسته‌های فرد یا سیستم می‌شوند و یا مبتلا به دیگر اختلالات روانی. در صورتی که افراد در معرض انواع ⁧دزدیروانی⁩ (حق ⁧انتخاب⁩، ⁧عاملیت⁩، ⁧استقلال⁩ و ⁧هویت⁩) موفق به یافتن راه فرار موثری نشوند و در عین حال حاضر به تن دادن به چنین ⁧غارت هولناک⁩ نیز نباشند چه اتفاقی می‌افتد؟ ‏در صورتی که گریزی از چنین ⁧غارت دهشتناکی نباشد در وهله اول فرد یا جامعه به ⁧شیوه‌های مدنی⁩ و ⁧مسالمت‌آمیز⁩ از این ⁧دارایی‌های روانی⁩ خود ⁧دفاع⁩ خواهد کرد. اما اگر فرد یا جامعه‌ی در معرض ⁧غارت روانی⁩ نه ⁧راهی مدنی⁩ برای مقابله با چنین غارت هولناکی پیش رو‌ داشته باشد و نه حاضر به تن دادن به چنین غارتی باشد، چطور می‌تواند از ⁧ کیان روان⁩ خود ⁧ بدون توسل به خشونت⁩ دفاع کند و همچنان ⁧سردار روح خود⁩ باقی بماند؟

ببینم داستان تلخ ⁧سرقت روانی⁩ کریستوفر بولاس را قبلا شنیده بودید؟
‏امیدوارم که هرگز در معرض چنین ⁧غارت هولناکی⁩ قرار نگرفته باشید، چون این نوع ⁧غارت⁩ یک شکل بسیار شدید ⁧ تجاوز روانی⁩ محسوب می‌شود.

 

دکترمحموددهقانی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.