به خاطر قد کوتاهم دچار مشکل هستم چه کنم ؟

0 415

به خاطر قد کوتاهم دچار مشکل هستم چه کنم؟

بنابرتحقیقات مختلفی که در سال‌های اخیر درباره‌ی متوسط قد افراد در کشورمان ایران انجام گرفته است متوسط قد مردان۱۶۷ سانتی‌متر و متوسط قد زنان۱۶۱ سانتی‌متر بوده است. وزارت بهداشت در بروشوری که اخیراً منتشر کرده است متوسط قد مردان ایرانی را ۱۶۵ سانتی‌متر و برای زنان۱۶۰ سانتی‌متر ذکر کرده است. در تحقیق دیگری متوسط قد مردان ایرانی ۲۷/۱۷۰ سانتی‌متر و متوسط قد زنان ایرانی ۲/۱۵۷ سانتی‌متر بیان شده است.

با توجه به این آمار و ارقامی که درباره‌ی متوسط قدمردان و زنان ایرانی بیان شده است می‌توان نتیجه گرفت که قدشما خیلی از متوسط قد مردان ایرانی فاصله نداشته و تفاوت فاحشی در این خصوص وجود ندارد بنابراین، به طور قطع می‌توان گفت که شما در زمره‌ی افراد قد کوتاه به حساب نمی‌آیید. ضمن این که قد کوتاه بودن به هیچ عنوان بیماری و یا نقص تلقی نمی‌شود و افراد با هر نوعی قد و قامتی می‌توانند در عرصه‌های مختلف زندگی به خوبی ظاهر شوند و موفق گردند.

معمولاً به افرادی عنوان قد کوتاه اطلاق می‌شود که قد آنها حدود ۳۰ یا ۴۰ سانتی‌متر از متوسط قد افراد جامعه کوتاه تر باشد. این گونه افراد که در جامعه ما هم کم و بیش وجود دارند و اخیراً هم انجمنی برای خودشان تشکیل داده اند و نشست‌ها و برنامه‌هایی برای خودشان تدارک دیده اند گاهی از سوی افراد ناآگاه و یا کوته‌فکر مورد تمسخر و آزار و اذیت قرار می‌گیرند و یا از برخی مَنسب‌های اجتماعی محروم می‌گردند.

این را بدانید، هر گونه تحقیر، تمسخر، انگشت نما کردن و یا بروز برخی مشکلات برای افراد کوتاه قد از سوی افراد ناآگاه و یا کوته‌فکر بدون شک، آنان را در امتحان سخت الهی قرار می‌دهد که اگر آنها همچنان به رفتارهای زشت و ناروای خود ادامه دهند و از گناه خود توبه نکنند مطمئناً گرفتار عذاب سخت الهی در دنیا و آخرت خواهند بود.
با این اوصاف، شما هرگز نباید از کوتاه بودن قد خود احساس حقارت و یا احساس ضعف کنید چرا که شما نیز مثل همه انسان‌های دیگر انسان هستید و حق حیات دارید و از نعمت‌ها، توانایی‌ها و استعدادهای بیشماری برخوردارید و می‌توانید با کمی همت و تلاش بسیاری از آنها را شکوفا سازید و در جامعه خوش بدرخشید به گونه ای که انگشت حیرت در دهان دیگران باقی بماند.

البته همان طور که گفتیم شما واقعاً در زمره‌ی افراد قد کوتاه قرار ندارید بلکه، قد شما تنها مقداری کمی از متوسط قد مردان جامعه کمتر است و این دلیل بر عیب و ایراد شما نیست. ضمن این که توجه داشته باشید که همین افرادی که واقعاً از قد کوتاهی در کشور برخوردارند و تشکیل انجمنی در این خصوص داده اند توانسته اند با همفکری و تلاش هم، بسیاری از استعدادهای خود را شکوفا سازند و منشأ آثار و برکات مختلفی گردند. علاوه بر این، کم نیستند افرادی در جامعه که مشکلاتی به مراتب بدتر از مشکل شما دارند و از معلولیت جسمی مادرزادی یا تحت تأثیر سوانح گوناگون رنج می‌برند. اما با این حال، یادتان باشد بسیاری از اکتشافات و اختراعات بزرگ و کارهای شگفت توسط افراد معلول و کسانی که به هر نحوی دچار معلولیت جسمی بوده اند پدید آمده است. پس به هیج وجه خودتان را دست‌کم نگیرید و به توانایی‌های خدادادی خود ایمان داشته باشید.

اگر به پیرامون خود خوب بنگردد متوجه می‌شوید که کم نیستند افرادی که قدی همانند قد شما و بلکه کمتر از آن را دارند اما، افرادی کاملاً موفق، تأثیرگذار، فعال و پُر نشاطی هستند. این گونه افراد در همه‌ی اقشار جامعه از انسان‌های عادی گرفته تا مسئولین نظام، مدیران دولتی و حتی برخی از علما و مراجع تقلید کم و بیش یافت می‌شود اما شاید بتوان گفت اکثریت قریب به اتفاق آنها، اگر از آنها سؤال کنید، هیچ مشکلی با قد کوتاه خود ندارد و یا توانسته اند به طور کامل با آن  کنار بیایند.

متأسفانه افرادی که منشأ ارزش‌گذاری خود را در امور بیرونی و نگرش دیگران به خود می‌بیند این گونه حساسیت‌ها و دل‌نگرانی‌هایی که شما دارید در آنها نیز وجود دارد در حالی که این طرز فکر کاملاً اشتباهست و باعث می‌شود که انسان دچار احساس حقارت شود و همواره در صدد تحصیل رضایت دیگران باشد و ارزش واقعی خود را در نگاه آنان ببیند در صورتی که این حالت اصلاً و ابداً درست نمی‌باشد.
توجه افراطی به این گونه مسائل بی‌اهمیت، شما را در معرض برخی آشفتگی‌های روحی و روانی همچون وسواس فکری قرار می‌دهد و همان طور که خودان اذعان دارید سب ناراحتی بیشتر شما می‌گردد و از طرفی، یک نوع تقویت رفتار زشت دیگران به حساب می‌آید پس، با یک تصمیم جانانه سعی کنید فکر و ذهن‌تان را از این موضوع بی‌اهمیت منصرف کنید و نسبت به تمام سخنان یاوه‌گویان کاملاً بی‌تفاوت و بی‌اعتنا گردید. مسلماً اگر این گونه عمل کنید آنها انگیزه ای برای تمسخر و اذیت و آزارتان نخواهد داشت و دست از سرتان بر می‌دارند.
موفق باشید.

با استفاده از سایت  مرکز ملی پاسخگویی

میانگین قد در جهان

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.