آیا گناه میتواند مانع ازدواج شود؟

0 153

علت اینکه برخی از دخترهای نجیب و زیبا بدون سختگیری درامور ازدواج موفق به ازدواج نمی شوند و سن آنها بالا می رود چیست آیا گناه  می تواند یکی از این موانع باشد؟ اگر اینطور است چرا برخی با اینکه گناه کارند در زندگی شخص موفقی هستند؟

۱.چه بسا دخترانی که شئون اسلامی را رعایت نمی کنند و با این حال زودتر ازدواج کرده، به ظاهر انسانهای خوشبختی  به نظر آیند؛ ولی در باطن خوشبخت  نباشند چنانکه بالا رفتن آمار طلاق جنجال های خانوادگی و…رخ میدهد گواه این ادعاست چرا که بیشترین درصد طلاق و اختلافات خانوادگی را افرادی تشکیل می دهند که گذشته پاکی نداشتند وازدواجشان سالم وطبق خواسته عرف وشرع نبوده خداوند متعال می فرماید: «وَمنَ أَعرِضَ عَن ذِکرِی فإِنَّ لَهُ مَعِشَهً ضَنکًا»(۱)وهرکس که از یاد من دل بگرداند در حقیقت زندگی تنگ و{سختی} خواهد داشت.

۲. برخی از گناهان به طور جدی باعث محرومیت انسان از نعمت های خداوند می شود.(۲)

۳.بی تردید دعا و توسل  انسان ، تاثیر ونتیجه مثبت دارد وخداوند متعال در سوره غافر آیه ۶۰ دعوت به دعا کرده است. البته خداوند حکیم اگر آنجه را دعا کننده درخواست کرده اگر به مصلحت او باشد به اوعطا می کند وگرنه آنچه خیر دعا کننده در آن است به او عطا می شود؛ هر چند آن خیر را از خداوند نخواسته با شد.

۴.از آنجا که دختران نجیب ومذهبی نسبت به دین و ایمان همسر خود اهمیت و ارزش قائل هستند به سادگی با هر کس ازدواج نمی کنند وطبیعی است تا پیدا شدن همسر مورد نظر مدتی طول بکشد.

۵.خود فرد وخانواده او باید از توفعات خود بکاهند و برخی از قید و بندهایی که رنگ شرعی ندارد (مانند:شیربها،مهریه بسیار سنگین و..) را از سر راه ازدواج بردارند و بر اساس دستور آیه قرآن وروایات پیشوایان معصوم عمل کنند.(۳)

۶. خانوادها ی مسلمان ومومن باید بیش از دیگران به مساله ازدواج فرزندانشان اهمیت بدهند وعلاوه بر دعا با معرفی دختران خوب به خانوادهای دارای فرزند پسر، پشتیبانی مالی وفکری جوانان و.. وظایف خود را بهتر انجام دهند.

پی نوشت :

۱.طه/۱۲۴
۲.انفال/۵۲.۵۳
۳.تفسیر نمونه ،ج ۳،ص،۳۶۴-۳۶۷

منبع:ازدواج وخانواده،نویسنده :محمد رضا حسین زاده

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.