هندوانه به شرط چاقو

0 65

این ضرب المثل معروف، خیلی جاها کاربرد دارد که یکی‌اش وقتی است که صحبت از ازدواج جوانان و تشکیل زندگی و شناخت طرفین می‌شود آن وقت بزرگترها می‌گویند: دختر و پسر به هنداونه سربسته می‌مانند! از روی ظاهر و حرفهایی که می‌زنند، می‌شود درباره باطنشان به یک مقدار شناخت رسید، ولی همانطور که خوب و بد بودن هندوانه بعد از بریدن آن کاملا مشخص می‌شود، درون واقعی و جوهره حقیقی آنها هم بعد از ازدواج است که رخ عیان می‌کند.

این مسأله و مواردی از این دست، باعث شده برخی از خانواده‌ها برای بالا بردن ضریب اطمینان خود در ازدواج فرزندانشان، تدابیری بیندیشند که گاهی جالب، بعضی خنده‌زا و البته برخی تأسف برانگیز است.

یکی از این موارد رایج که این روزها بسیاری را برای خوردن یک لیوان آب خنک، گوشه زندان فرستاده، درخواست مهریه‌های سنگین است. خانواده دختر برای رفع نگرانی‌های ناشی از احتمال نارس در آمدن هندوانه هویت آقای داماد یا پیش آمدن اختلافات و صحبت طلاق، مبالغ سنگینی را مهر دختر خود می‌کنند تا در چنین شرایطی، مهریه زیاد چنان لرزه‌ای بر تن مرد بیندازد که حتی جرأت فکر کردن به طلاق را هم نداشته باشد! یا در صورت ختم به جدایی یا رهایی! زن یک پشتوانه اقتصادی عظیم و مطمئن برای خود دست و پا کرده باشد!

البته صحبت نوع دیگری از این پشتوانه‌ها هم این روزها شنیده می‌شود که این بار برای لرزه انداختن بر تن زن، نقشه کشی شده است. می‌گویند اشتغال زنها باعث استقلال اقتصادی آنها، کاسته شدن از وابستگی ایشان و در نهایت سرکشی‌شان در برابر اربابان خانه یعنی حضرات آقایان می‌شود و کاری می‌کند که در صورت بروز مشکل در زندگی، از روی آوردن به جدایی بیمی نداشته باشند، در حالی که اگر خانم شاغل نباشد و در نتیجه منبع درآمدی و مالی نداشته باشد و نیازمندی اقتصادی به همسرش داشته باشد، زندگی را حفظ کرده و لذا پایه‌های زندگی، سخت استوار می‌شود. و خلاصه حسابی در راستای تقبیح اشتغال زنان سخن می‌گویند.

گر چه نمی‌توان منکر تاثیر این مسائل بر برخی از زندگی‌ها شد، ولی مسأله مهم و اصلی که در این زمینه مورد غفلت واقع شده، توجّه به این نکته است که ازدواجی موفق است که انسان هم خوب انتخاب کند و هم خوب انتخاب شود.

چه بسا، کم دانشی، کم تجربگی، ظاهر سازی، آشنا  نبودن با ملاکهای اساسی و مهم زندگی، نشناختن فراز و نشیبهای زندگی و مواردی از این دست، همگی باعث می‌شوند فرد معیارهای مناسبی نداشته باشد. تا بوسیله آن درست انتخاب کند. به این ترتیب خشت اول در زندگی کج گذاشته می‌شود و در این صورت شاید دیوار تا انتها کج نرود! بلکه در میانه راه خراب شده و فرو ریزد.

بنابراین؛ مهریه زیاد و نیاز شدید اقتصادی زن به مرد، ضمانتی برای خوشبختی و سعادت آنها نیست. زنی که از تلخی و سختی زندگی به تنگ آمده، مهر خود را حلال و جانش را آزاد می‌کند.یا برای خلاصی از زندگی جهنمی، با پیدا کردن شغلی هر چند پایین تر از شأن خود، خود را از وابستگی اقتصادی آزاد می‌کند تا به جدایی برسد.

امّا پشتوانه زندگی و همچنین تضمین خوشبختی در گرو شناخت و انتخاب درست است. به گونه‌ای که گویی هندوانه را به شرط چاقو گرفته‌ای.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.