چگونه به فرزندم بیاموزم از خود دفاع کند؟

0 40

کودکان حدود دو سالگی در زمان بازی یکدیگر را هول میدهند، گاز میگیرند و یا کتک میزنند. آنها به شدت از رفتار همسالان خود خشمگین میشوند زیرا هنوز رابطه برابر را نیاموخته اند. کتک زدن در سن ٣ سالگی یا بعد از آن طبیعی نیست و نیاز به بررسی دارد.

آیا والدین باید دخالت کنند؟
این وظیفه کودکان در این محدوده سنی نیست که از خود مراقبت کنند. آنها نیاز دارند شخص بزرگسالی کنار آنها باشد تا اگر کودکی اقدام به زدن یا هول دادن دیگری کرد، فرد بزرگسال بدون داد زدن یا دعوا کردن او را متوقف کنند.

جمله ی اشتباه اگر زد تو هم بزن!
این جمله، آسیب فراوانی به کودک ما خواهد زد. تمام آموخته های فرزندتان را زیر سوال خواهد برد و این سوال پیش می آید پس اگر کسی کار بدی کرد من هم میتوانم آنرا تکرار کنم؟
به علاوه او را در خطر آسیب فیزیکی بعضا جبران ناپذیر قرار میدهید.و به کودکان خشم، مجازات و کینه ورزی را آموزش خواهید داد

پس چه رفتاری داشته باشیم؟
باید بداند زمانی کار به برخورد فیزیکی رسید، بهتر است به او آموزش بدهید که دست خود را بالا بیاورد و بگوید نزن. با این کار، او متوجه میشود که در رابطه با دیگران میتواند حد و مرز مشخصی قرار دهد و از خود دفاع کند. اگر طرف مقابل به کار خود ادامه داد، فرزند شما باید محیط را ترک کند. با این کار نیز به فرزندتان میاموزید که انسانهایی در زندگی سر راه ما قرار خواهند گرفت که دچار اختلالات رفتاری هستند، و عاقلانه ترین واکنش این است که با این افراد درگیر نشویم. ترک کردن محیط نه نشانه ترسو بودن شخص است، و نه دلیل بر بی عرضگی او میباشد، تنها نشان میدهد شخص فرق خوب و بد، و درست و غلط را میداند.

دعوای بچه‌ها را نادیده بگیرید به شرطی که آسیبی در آن نباشد.
مداخله والدین حل کردن مشکل توسط بچه‌ها و آشتی شان را کند می‌کند. اگر می توانید اتاقی را برای دعوا بگذارید و موقع دعوا بخواهید آنجا رفته و قبل از آشتی بیرون نیایند.

حفظ برابری دو طرف ضروری است
اکثر موارد، مجازات بچه‌ها باید یکسان باشد، بدون هیچ استثنا.میل به برد و باخت را در دعواهای بچه‌ها از بین ببرید.

راه‌هایی آموزش دهید که با آرامش برای مشکلاتشان راه‌حل پیدا کنند.
قوانینی برای کارهایی که برای حل مشکلاتشان ممنوع و مجاز هست تعیین کنید مثلاً ممنوعیت داد کشیدن، گریه کردن، زد و خورد اما وقتی بچه‌ها با هم کنار می‌آیند، آنها را تشویق کنید.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.