چگونه باید با پدر معتاد رفتار شود؟

0 507

سوال کاربر گرامی: اگر پدر معتاد ، بد اخلاق باشد و همیشه در خانواده دعوا راه بیاندازد چگونه باید با او رفتار شود؟

پاسخ:

افراد معتاد خصوصیات و حالات مختلفی دارند که با شناخت آنها می‌توانیم موضع گیری بهتری در قبال آنها داشته باشیم. در ابتدا به برخی از مهمترین این حالات اشاره می‌کنیم :

۱. تغییر حالت در اخلاق و رفتار این افراد سریع به‌وجود می‌آید.
۲. کم حوصله و عصبانی هستند و علّت معتاد شدن خود را به گردن دیگران می‌اندازند.
۳. معمولا حالت در خودماندگی و غمناکی دارند. چون که معتادان روابطشان با مردم اجتماع خیلی کم می‌شود.
۴. اضطراب نیز جزء همیشگی زندگی آنها است که ناشی از عدم توانائی در تحمّل مشکلات، درگیریها و محرومیّت‌ها آنها است.

حال برخی از راه‌های برون رفت از این وضعیت را بیان می‌کنیم:

۱ در هر حالی فرزند باید محترمانه و با ادب با پدر و مادر رفتار کند. در مورد رفتار خوب و برخورد محترمانه با پدر و مادر، آیات و روایات زیادی هست. روایتی وارد شده که اگر پدر و مادر کافر و مشرک هم باشند فرزند وظیفه دارد که با آنها برخورد و رفتار درستی داشته باشد، تنها وقتی باید از دستورات و فرمانهای پدر و مادر سرپیچی کرد که انسان را امر به گناه و خلاف شرع کنند. زیرا اطاعت خداوند متعال مقدّم بر همه اطاعتهاست. همین مسأله تسکینی برای شما خواهد بود. در ضمن سعی کنید از انجام کارهایی که نوعاً ایشان حساسیت دارند و باعث عصبانیت ایشان می‌شود پرهیز کنید.

۲. باید فرد معتاد را بیمار دانست و با او طبیبانه رفتار کرد. این یک شعار نیست بلکه واقعیت است که «اعتیاد یک نوع بیماری است». نوعاً بیماران از نظر روحی و روانی خیلی زود رنج می‌‌باشند و انتظار و توقّع خاصّی از اطرافیان، خصوصاً از همسر و فرزندان خود دارند. بد اخلاقی و بد رفتاری و دعوا راه انداختن در خانواده و جنگ و دعوا در کوچه و خیابان یک امر طبیعی برای معتاد است.

۳. به فکر درمان و ترک اعتیاد پدر باشید. زمانی که می‌بینید زمینه آماده است و پدر آمادگی شنیدن را دارد به صورت خیلی دوستانه و عاطفی با پدرتان راجع به ترک، صحبت کنید و از ضررهای اعتیاد بگوئید. دقت کنید ببینید پدر شما برای اینکه انگیزه ترک داشته باشد روی چه مسئله‌ای حساسیت دارد همان را محور کار خود قرار دهید و سعی کنید حساسیت پدر را نسبت به آن مسئله بیشتر کنید. توجه داشته باشید که سخن گفتنتان سزنش آمیز نباشد.
در رابطه با ترک باید از سایر افراد خانواده هم کمک بگیرید و بخواهید که با شما همکاری کنند یا اگر افراد مطمئن و مورد اعتماد دیگری هستند که احتمال می‌دهید پدر شما حرف آنها را قبول می‌کند با مشورت خانواده با آنها در میان بگذارید و از آنها هم کمک بگیرید. با عزمی جدی و با شرکت همه اعضای خانواده به شکل یک بار برای همیشه (با این همت) تصمیم بگیرید و اقدام کنید گرچه صبر و کنترل دراز مدت نیاز دارد.

۴. مؤسساتی جهت ترک اعتیاد وجود دارد که زیر نظر پزشک افراد را مداوا می‌کنند. البته شناخت مؤسسات معتبر خود نیاز به تحقیق دارد که اگر انجام شود خیلی بهتر نتیجه خواهد داد مراکزی هم وجود دارند که به صورت رایگان این کار را انجام می‌دهند مثل بهزیستی.

در پایان:

حتماً از راه‌کارهای افزایش سطح تحمل و صبروزی بهره بگیرید. یکی از چیزهایی که ایمان و صبر و اراده انسان را قوی می‌کند و به انسان آرامش می‌بخشد ارتباط داشتن با دوست و رفیق واقعی یعنی خداوند متعال است که در هر حال ناظر به کارهای ماست و توجّه خاصّ به بندگانش به خصوص نوجوانان و جوانان دارد.

 

#مشاوه_مذهبی

تأثیرات اعتیاد بر خانواده

منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.