مدت چهار سال است که همسرم نمی تواند نزدیکی کند چکار کنم؟

0 39

مدت چهار سال است که همسرم نمی تواند نزدیکی کند و به دنبال درمان بودیم نمی دانم چکار کنم؟ به گناه می افتم.

پاسخ:

همانگونه که خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکمْ مِنْ أَنْفُسِکمْ أَزْواجاً لِتَسْکنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکمْ مَوَدَّهً وَ رَحْمَهً إِنَّ فِی ذلِک لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکرُونَ(۱) «از نشانه های او این است که همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید، تا در کنار آنان آرامش یابید و در میانتان مودت و رحمت قرار داد. در این نشانه هایی است برای گروهی که تفکر می کنند».
یکی از فلسفه های ازدواج و تشکیل خانواده، ارضاء نیاز و میل به آرامش، امنیت و آسودگی است. نیازی که در سرشت آدمی ریشه دارد و بدون ارضاء آن انسان نمی تواند به اهداف و امیال دیگری که به واسطه آنها خلق شده است، از جمله خودشکوفایی و تکامل، جامه عمل بپوشاند. چرا که آرامش و امنیت، اساس و پایه هر حرکت و پیشرفتی می باشد.
از آنجایی که زندگی مشترک زناشویی، دارای فراز و نشیب های بسیاری است که آرامش و آسودگی بوجود آمده در زندگی را براحتی دچار دگرگونی و نابودی می کند، زن و مرد، هر دو وظیفه دارند که اولا، بر پایه همان سوگند و پیمانی که در زمان عقد و پیوند ازدواج بسته اند، در طی نمودن و غلبه نمودن براین فراز و نشیب ها، در کنار هم و با هم باشند و ثانیا در صورتی که یک طرف نیز، عمداً و یا سهواً در این وظیفه کوتاهی نمود، دیگری با صبر و حوصله، ضعف ها و نقص ها را بپوشاند و در فرصت مناسب و با درایت آن را بر طرف نماید. چراکه امور زیادی از جمله تکامل زن و مرد، تربیت فرزندان و ایجاد نسلی پاک و مفید و نهایت آن، رسیدن به تقرب الهی، فقط در سایه همراهی و همدلی زن و مرد و گذشت و درایت دو طرف حاصل می شود و هر جا که ضعفی بروز نماید، در رسیدن به اهداف دنیایی و اخروی شان دچار مشکل خواهند شد. بنابراین می طلبد که انسان این همراهی و همدلی را پاس نهد و با ابراز عشق و علاقه خود به همسر و امید به آینده ای زیبا مشکلات را از پیش رو بردارد.
دوست عزیز پس از این مقدمه، لازم می بینم در رابطه با سوال شما توجه تان را به چند نکته جلب نمایم:
۱. بی شک، یکی از امیال و نیازهای فطری هر انسانی، که بایستی به نحو مطلوبی ارضا شود، تا موجبات آرامش روحی و روانی او را به دنبال داشته باشد، میل و نیاز جنسی می باشد. نیازی که در صورت ارضاء نشدن، مشکلاتی را برای زن و مرد به همراه خواهد داشت و موجبات تنش و اختلاف را در خانواده فراهم می نماید. لذا لازم است که مشکلات در مسیر ارضاء صحیح و کامل این نیاز را، برطرف نمود. بنابراین در وهله اول همسر شما بایستی به یک پزشک متخصص زنان مراجعه نماید، تا پس از معاینات و بررسی های لازم مشخص شود که آیا علت این ناتوانی جنسی او، فیزیولوژیکی و زیستی است (در مواردی عفونت های دستگاه تناسلی زن، عفونت مثانه، کیست های رحم و لوله های رحم، بد کار کردن غدد و عدم ترشح مطلوب هورمون ها و… می تواند منجر به ناتوانی زن در نزدیکی شود و یا به علت دردآور شدن دستگاه تناسلی او، عدم تمایل او به نزدیکی را در پی داشته باشد) و یا امور دیگری دخالت دارد؟ مطمئنا اگر علت این امر فیزیولوژیکی و ناشی از بدکارکردی غدد باشد، با دارو درمان می شود. اما اگر که مشخص شود علت این امر زیستی نیست، به احتمال زیاد عوامل روحی و روانی که تا حد زیادی می توانند در این بدکارکردی تاثیر داشته باشند، باعث ایجاد چنین مشکلی در او شده اند، بنابراین لازم است که شما به همراه همسر خود، حضوراً به یک «روانشناس مشاوره جنسی» مراجعه نمایید، یقینا ایشان با شناسایی علل و زمینه های ایجاد چنین اختلالی، شما و همسرتان را در رفع و اصلاح این مشکل کمک خواهد نمود.
۲. به این نکته توجه داشته باشید که در بسیاری موارد، چنین مشکلاتی، ناشی از ارتباط ناصحیح مرد با همسر خود و عدم ارضای عاطفی او می باشد (در مواردی عدم برخورد صحیح کلامی و رفتاری مرد با همسر خود. ارتباط جنسی نامناسب و بدون مقدمه و بدون معاشقه و بدون ملاعبه. و… به مرور زمان موجبات افسردگی روحی زن را به دنبال خواهد داشت، که در موارد بسیاری این مشکلات در ناتوانی و ضعف زن در ارضا جنسی همسر و عدم توانایی او در نزدیکی جنسی بروز می نماید). یعنی در این موارد مشکل اصلی خود مرد است نه زن، بنابراین سعی نمایید، با تمرین مهارت های زندگی (مانند: مهارت های کلامی، زناشویی و…) ارتباط عاطفی خود را با همسرتان بهبود بخشید و مشکلات روحی او را شناسایی نمایید و آنها را رفع کنید. مطمئناً بهتر و سریع تر می توانید با این مشکلات روبرو شوید و آنها را از بین ببرید. به همین منظور سعی نمایید:
ـ با تندی و خشونت با او برخورد ننماید، مطمئن باشید که همسرتان نیز از این موضوع رنج می کشد و او هم مایل است که به بهترین وجه شما را از همه جهات ارضاء نماید.
ـ به درد دل های او صمیمانه گوش فرا دهید و نشان دهید که همدل و همدم او می باشید.
ـ به او این اطمینان را دهید که او را دوست دارید و در جهت برطرف شدن این مشکلات تلاش خود را می نمایید.
ـ سعی کنید از هر گونه عمل و گفتاری که باعث تنش و استرس او می شود، اجتناب نمایید.
ـ برنامه های تفریحی و سرگرمی خود را با همسرتان بیشتر نمایید و سعی کنید او را به مسافرت خصوصا شهرهای زیارتی و تفریحی ببرید.
ـ در ایام خاص میلاد معصومین ـ علیهم السلام ـ ، روز زن، سالروز تولد همسرتان و سالروز ازدواجتان، جشن بگیرید و برای او هدیه ای تهیه نمایید.
ـ سعی نمایید عشق و علاقه خالصانه خود را به او ابراز نمایید و به او نشان دهید که تکیه گاه مناسب و محکمی برای او می باشید.
ـ وقت بیشتری را به همسر خود اختصاص دهید و تا برطرف شدن نهایی مشکل در کنار او باشید.
ـ می توانید از یک مشاور خانواده جهت راهنمایی بهتر شما در حل شدن مشکلاتتان، کمک بگیرید.
۳. نکته ای که حائز اهمیت می باشد، این است که ارضاء جنسی فقط به وسیله نزدیکی نیست، بلکه شما ضمن عمل به راهکارهای بالا تا زمانی که مشکل همسرتان به طور کامل برطرف شود، به گونه های دیگر میل جنسی خود را ارضاء نمایید. برای مثال، می توانید با ملاعبه و معاشقه با همسرتان و یا دست ورزی همسرتان با قسمت های تناسلی شما و بالعکس، میل جنسی خود را ارضاء نمایید. خلاصه اینکه ارضاء از راه گناه جایز نمی باشد خصوصاً شما که مرد هستید و راهکار شرعی هم وجود دارد.
البته در کنار این موارد می توانید، با اتخاذ راهکارهایی، میل جنسی خود را نیز تا حدودی کم نمایید. برای مثال:
برنامه ریزی برای اوقات فراغتاوقات فراغت خود را با برنامه های مناسب، مثل ورزش، مطالعه و جلسات مذهبی، پر نمایید. حضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ در حدیث پردامنه «مفضل» می فرمایند: «… وهکذا الانسان لو خلا من الشغل لخرج من الاشر والعبث والبطر الی ما یعظم ضرره علیه و علی من قرب منه…. … و همین گونه انسان اگر بی کار و فارغ باشد، به بیهودگی و سرمستی دچار می شود و بر اثر آن به مسایلی مبتلا می شود که زیان آن هم بر خود و هم بر نزدیکان او سنگینی خواهد کرد…».(۲)
توجه به نماز و اعمال عبادیبه اعمال عبادی خصوصا اقامه نماز و قرائت قرآن اهمیت بیشتری دهید. در روایت شریفی امام علی ـ علیه السلام ـ فرمودند: «کتاب خداوند تبارک و تعالی را بیاموزید. زیرا که آن نیکوترین سخن و رساترین اندرز است و قرآن را بفهمید، زیرا که آن بهار دلهاست و از نور آن شفا جویید، زیرا که شفا بخش بیماری های سینه هاست، و آن را نیکو تلاوت کنید، زیرا که بهترین داستان است».(۳)
ورزش سعی کنید ورزش کنید. زیرا ورزش باعث می شود، انرژی بدن متعادل شود و بدن کمتر تحریک گردد.
روزهاگر بتوانید چند روز در ماه را روزه بگیرید. زیرا در کنترل شهوت و غریزه جنسی بسیار موثر می باشد.
دائم الوضو بودنسعی نمایید دائم الوضو باشید. زیرا آرامش معنوی بسیار زیبایی را نصیب شما می نماید.
توجه: در صورت نیاز مجدداً با ما مکاتبه نمایید و یا می توانید با شماره تلفن ۰۹۶۴۰ مرکز ملی پاسخگویی، تماس حاصل نمایید و از مشاوران تلفنی این مرکز راهنمایی های لازم را کسب کنید.
امیدوارم که زندگی پر شور و نشاط و فعالی را تجربه نمایید و هر لحظه گامی بلند در جهت رشد و شکوفایی و تقرب الهی بردارید، انشا الله.

پاورقی:

۱. روم : ۲۱.
۲. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، تهران، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، ج۳، ص۸۷
۳. محمدی ری شهری، محمد، منتخب میزان الحکمه، ج۲، ص۸۲۳، ح۵۱۶۱.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.