راه درمان انزال زودرس چیست؟

0 44

زوج هایی که از لحاظ اندازه قد با هم متفاوت هستند در هنگام آمیزش جنسی به چه مشکلاتی ممکن است برخورد نمایند؟ راه درمان انزال زودرس چیست؟ اگر بخواهیم به پزشک مراجعه ننماییم (چون خیلی شدید نیست) با چه داروها یا مواد گیاهی و طبیعی می توان آن را درمان کرد؟ درمان سرد مزاجی و انزال دیررس چیست؟

پاسخ:

در مورد بخش اول سؤال شما باید بگویم که با توجه به کتاب های متعددی که در مورد آداب زناشویی نوشته شده است، روش های مختلفی برای آمیزش بیان نموده اند که زن و شوهری که از لحاظ قد با هم تفاوت دارند، می توانند از یکی این روش ها برای ارضاء نیاز جنسی خود استفاده کنند. البته اگر تفاوت بین قد زن و شوهر زیاد باشد، این امر ممکن است در رابطه جنسی آنان تا حدی، مشکل ساز شود، بنابراین نمی توان گفت که تفاوت قد مشکل خاصی را در روابط زناشویی ایجاد می کند. شما می توانید برای اطلاع پیدا کردن از روش های مذکور به کتاب هایی که در این باره نوشته شده است مراجعه بفرمائید.(۱)
انزال زودرس و درمان آنقبل از این که راه درمان انزال زودرس را بیان نمائیم، لازم است ابتدا آن را تعریف کنیم:

انزال زودرس اختلالی است که در آن، مرد بلافاصله با نزدیک شدن به همسرش و انجام عمل مقاربت به اوج لذت جنسی برسد و بلافاصله عمل انزال صورت پذیرد و حالت نعوظ از بین برود، به عبارتی عدم توانایی مرد در به تأخیر انداختن انزال، جهت رسیدن همسر به اوج لذت جنسی را انزال زودرس گویند.

در مورد درمان انزال زودرس باید بگوئیم، درمان کامل این اختلال نیاز به مراجعه حضوری به روان پزشک و یا روان شناس بالینی (خصوصا سکس تراپیست) دارد، امّا به هر حال نکاتی را در این پاسخ در مورد درمان انزال زودرس بیان می کنیم:

انزال زودرس در ابتدای زندگی مشترک

در بیش از ۵۰ درصد مقاربت ها، در ابتدای ازدواج، ارضاء شدن ممکن است به طور معمول، حتی اگر هیجان، اضطراب، … وجود نداشته باشد، زودتر صورت گیرد و هر چه زمان بگذرد، (حدود دو تا سه ماه) مشکل در حدّ قابل قبول برطرف می گردد، لذا زوجین، در ابتدای ازدواج نباید نگران ارضاء شدن زودرس باشند.

علل عمده انزال زودرس

۱. عوامل روحی و روانی: مثل اضطراب، هیجانات روحی، ترس، عدم تمایل به مقاربت افسردگی و… از آنجا که عمل مقاربت نیاز به آرامش کافی دارد، انجام این عمل همراه با اضطراب و ترس و…(۲) و می تواند این عمل را با اختلال روبرو سازد و مرد را دچار انزال زودرس کند.

۲. عوامل غیر روحی و روانی: مانند خستگی جسمی، مکان نامناسب، زمان نامناسب، عدم عشق بازی و خشک بودن مهبل (آلت تناسلی زن)، بیماری عفونی(۳) و… بنابراین زن و شوهر باید برای انجام عمل زناشویی زمان و مکان مناسبی را انتخاب کنند و هنگامی که خستگی مفرط جسمانی بر آنان مفرط است و یا شرایط عمل زناشویی برای آنان وجود ندارد، باید از عمل زناشویی پرهیز کنند.

۳. گرم مزاجی و سرد مزاجی زیاد: در طب قدیم، طبیبان روی این نکته خیلی دقت می کردند که هر کسی دارای چه نوع مزاجی می باشد، و بسیاری از درمان هایشان، اگر نگوییم همه درمانهایشان بر اساس شناخت طبع و مزاج افراد بوده است.

یعنی وقتی بیماری، به یک طبیب از اطبای قدیم مراجعه می نمود، طبیب، اول مزاجش را مشخص می نمود و بعد برایش نسخه می پیچید و داروی متناسب با همان مزاج را برایش تجویز می نمود که متأسفانه این روش در طب جدید مورد بی مهری شدیدی قرار گرفته است. بنابراین درمان انزال زودرس به وسیله طب سنتی با توجه به تفاوت افراد در مزاج های سرد یا گرم، می تواند در افراد مختلف تفاوت پیدا کند و دارویی که در یک نفر مؤثر است در فرد دیگری بی تأثیر باشد.

درمان انزال زودرس

۱. فشار روحی: در صورتی که فشار روحی یا عصبی فرد را آزار می دهد، باید مشکل توسط روان پزشک و یا روان شناس بالینی بر طرف شود.(۴) و یا با انجام راهکارهای غلبه بر استرس و فشار روانی، باید بر فشارهای روانی نایل آمد.

۲. دوری از محیط تحریک کننده: بعضی از مناظر و محیط ها باعث تحریک مرد می گردد مثل فیلم و عکس و… مشاهده مناظر تحریک کننده موجب برانگیختگی شهوت مرد می شود. که در این حالت مرد زودتر ارضا می گردد، لذا باید از این تحریکات پرهیز شود.(۵)

۳. آماده سازی تحریک زن و عشق بازی: در صورتی که قبل از انجام مقاربت، عشق بازی و تحریک زن انجام شود، اولا زن از نظر جنسی جلو می افتد، در ثانی دستگاه تناسلی او با ترشح غدد و لغزنده شدن مهبل، آماده مقاربت می گردد و این آمادگی، فشار بر حشفه و آلت را هنگام دخول کمتر می کند، لذا انزال در مرد، دیرتر صورت می گیرد و زن هم به دلیل تحریک شدن کافی، جلوتر (زودتر) ارضا می گردد، یا همزمان با هم ارضاء می شوند.(۶)

۴. عدم تحریک مرد: تا زمانی که دخول هنوز صورت نگرفته است، زن و مرد از تحریک آلت مرد، خودداری کنند.(۷)

۵. خالی کردن مثانه: خالی کردن مثانه قبل از نزدیکی و حتی زمانی که دخول صورت گرفته و احساس ارضاء شدن پیدا شد، اگر مثانه، مقدار کمی ادرار هم که دارد، خالی شود، و آلت با آب سرد، شسته شود، در تأخیر انزال مؤثر خواهد بود.(۸) در ضمن استخر آب سرد، در تعادل مزاج فرد می تواند مؤثر باشد و مدت زمان ارضاء مرد را به تأخیر اندازد.

۶. تکنیک: بعد از مدتی که از ازدواج گذشت، اگر با روش های بالا، هنوز ارضاء زودرس وجود داشت، مرد می تواند زمانی که احساس ارضاء شدن دارد، عمل رفت و برگشت دخول را متوقف کند و عضلات لگنی خود را به کلی منقبض نماید و بعد از کمی مکث، دوباره عمل رفت و برگشت را انجام دهد، این عمل، در دراز مدت مؤثر و مفید خواهد بود. یا این که در زمان احساس ارضاء شدن، آلت را بیرون آورده و با تلنگر زدن به حشفه توسط خودش یا زن، با ایجاد درد خفیف بر سر آلت باعث تأخیر در انزال گردد. (می توان به جای تلنگر، حشفه را بین دو انگشت خود یا همسر قرار داده و فشار کمی به آن وارد آورد).(۹)

۷. استفاده از برخی روش های آمیزشی که مرد در آن کمتر تحریک می شود:
مثل روش رخ به رخ، که مرد در زیر و زن در رو باشد، یا پهلو به پهلو دخول انجام گیرد، این آمیزش ها، در دیرتر ارضاء شدن مرد مفید است.(۱۰)

۸. استفاده از کاندوم، استفاده از کاندوم به ویژه کاندوم های تأخیری می تواند مؤثر باشد.(۱۱)

۹. اسپری و پماد بی حس کننده: در صورتی که روش های بالا، بعد از مدتی، موثر واقع نگردید، می توان از پماد بی حسن کننده، ۲۰ دقیقه قبل از نزدیکی استفاده کرد.(۱۲) البته استفاده از این اسپری ها باید با مشورت پزشک باشد.

۱۰. تعداد مقاربت در طول هفته: چنان چه تعداد مقاربت در طول هفته، افزایش پیدا کند، زمان انزال نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین چنان چه فردی دچار انزال زودرس می شود، باید تعداد دفعات مقاربت خود را طول هفته افزایش دهد البته بعد از درمان انزال زودرس، می توان تعداد دفعات را به همان حالت طبیعی برگرداند.

۱۱. استفاده از دارو: از آنجا که در سؤال خود، در مورد داروهای گیاهی پرسیده بودید، باید بگویم که داروهای موثری در این زمینه وجود دارد که شما می توانید مصرف نمائید.
نکته قابل توجه به این که، انزال زودرس یک نوع بیماری است مثل بقیه بیماری ها (از قبیل سرما خوردگی و…) و هیچ مانعی هم ندارد که انسان به پزشک مراجعه نماید و درمان شود.
امّا در مورد سرد مزاجی نیز، هم داروهای گیاهی وجود دارد و هم می توانید از غذاهای حارّه (طبع گرم) استفاده نمایید که البته باز تذکر می دهم که بدون مراجعه به پزشک، درمان مشکل خواهد بود، چه بسا علت دیر انزالی، طبع سرد و سرد مزاجی نباشد، بلکه علت عاطفی و روحی از عوامل آن باشد که شما می توانید، بدون این که احساس شرم و خجالت نمایید با پزشک مشورت نموده و درمان شوید.
در صورت نیاز با شماره ۰۹۶۴۰ مرکز پاسخ گویی ملی ارتباط برقرار کنید.

پاورقی:

۱. اکبری، علی، آداب زناشویی، ص۱۶.
۲. همان، ص۱۷.
۳. همان.
۴. روابط زناشویی و بهداشت خانواده، ص۱۸.
۵. همان، ص۱۸.
۶. همان.
۷. همان.
۸. همان.
۹. همان.
۱۰. همان.
۱۱. همان.
۱۲. همان.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.