با حسادت خواهرم چه کنم؟

0 644

با حسادت خواهرم چه کنم؟

من فردی هستم که در برخورد با دیگران خیلی مهربان و متین هستم. خواهرم که از من دو سال کوچکتر است به خاطر اینکه اطرافیان از من خیلی تعریف می کنند ناراحت می شود و می گوید چرا همه از تو تعریف می کنند حالا نمی دانم چه رفتاری با او داشته باشم تا ناراحت نشود؟ من دختر بزرگ خانواده هستم.

پاسخ:

دوران نوجوانی دوران بسیار حساسی است. دوران رقابت، استقلال طلبی، تشخص طلبی و هویت یابی و در کل دوران بحران ها ست. نوجوان از یک سو با سرعت بی سابقه ای بلوغ جسمی و جنسی را می گذراند. و از سوی دیگر خانواده و فرهنگ و جامعه از او می خواهند تا مستقل باشد، روابط جدیدی را با همسالان و بزرگسالان برقرار کند و آمادگیها و مهارتهای لازم را برای زندگی به دست آورد. نوجوان باید علاوه بر پذیرش و سازگاری با این همه تغییر و تحول، هویت منسجمی برای خود کسب کند یعنی پاسخ به این سؤال که: جای من در هستی کجاست و از زندگی چه می خواهم؟ بنابراین انتظار نوجوان از دیگران این است که به شخصیت او احترام بگذارند و جایگاه خاصّی برای او قائل شوند و نظر او مطرح باشد و به او بی اعتنایی نشود.

با توجه به این مقدمه لازم است در برخورد با خواهرتان به چند نکته توجه داشته باشید:

نکته اول: اشباع عاطفی:سعی کنید به روشهای مختلف به خواهرتان محبت کنید. مثلاً برای روز تولدش هدیه ای تهیّه کنید و همراه با نامه ای محبّت آمیز به او تقدیم کنید. در کارهای روزمره، در مهمانیها و در مکانها و زمانهای مختلف توجّه بیشتری به او داشته باشید. و نزد دیگران از کارهای خوب او تمجید کنید.

نکته دوم: الگو گیری: با ادب و احترام و به صورت منطقی و به تدریج او را متقاعد کنید که مثل شما رفتار مناسبی در برخورد با دیگران داشته باشد تا پاسخ مناسبی هم دریافت کند.

نکته سوم:دقت اطرافیان: از اطرافیان مخصوصاً پدر و مادرتان درخواست کنید که در حضور خواهرتان از شما تعریف نکنند یا لااقل هر دوی شما را به یک اندازه تحویل بگیرند. ذکر این نکته نیز ضروری است که افراد تا حدودی رفتار خود را مطابق انتظارات دیگران انتخاب می کنند. اگر فردی مورد پذیرش قرار نگیرد و از او انتظار رفتار منفی داشته باشند، عکس العمل او منفی خواهد شد و عزّت نفس او پایین می آید و این عکس العمل در فعالیّت تحصیلی ضعیف و رفتارهای ضدّ اجتماعی بازتاب پیدا می کند و چه بسا فردی که می توانسته فرد مثبتی باشد عملاً فردی ناکارآمد بشود.

نکته چهارم:تربیت اخلاقی: خوب است، خواهرتان و حتی اطرافیان در مورد «حسادت» آشنایی بیشتری داشته باشند. بدون اینکه آن را به کسی نسبت بدهند درصدد تربیت اخلاقی وزدودن صفات ناپسندی مانند حسادت برآیند.

لذا به نکاتی در این مورد اشاره می شود:

الف. با نگاه به آیات ۲۸ و ۲۹ سوره مبارکه مائده بخوبی می توان استفاده کرد که سرچشمه نخستین اختلافات، قتل، تعدّی و تجاوز در جهان مسئله حسد بوده است (داستان هابیل و قابیل)(۱)

ب. به داستان حضرت یوسف ـ علیه السلام ـتوجه کنید. گرچه حضرت یعقوب ـ علیه السلام ـ مرتکب خطائی نشد و ابراز علاقه او نسبت به یوسف و برادرش بنیامین روی حسابی بود ولی این مسئله نشان می دهد که باید در این باره خیلی سختگیر بود.
ابراز علاقه به یک فرزند آن چنان عقده ای در دل فرزند دیگر ایجاد می کند که او را به هر کاری وا می دارد. تا آنجا که برای نابود کردن برادر حد و مرزی نمی شناسد. حتی اگر نتواند عکس العملی از خود نشان دهد از درون خود را می خورد و گاه گرفتار بیماری روانی می شود. که وقتی به روان شناس مراجعه می کند معلوم می شود در اثر کمبود محبت بوده است.
همچنین در ضمن روایتی امام باقر ـ علیه السلام ـ فرمودند که من گاهی یکی از فرزندان را مورد محبت قرار می دهم و حال آنکه می دانم حق با فرزند دیگرم می باشد ولی به این خاطر این کار را می کنم تا بر ضد سایر فرزندانم تحریک نشود و آنچنان که برادران یوسف به یوسف کردند، نکند.(۲)

ج. حسود قبل از همه سرمایه و انرژی و سلامتی خود را به خطر می اندازد. حتی ممکن است دچار بیماریهای روان تنی شود. (روان تنی: اثر نگرانیها و مشکلات روحی بر اعضای بدن) و در مرحله بعد ممکن است به دیگران هم آسیب برساند.

د. از نظر معنوی حسادت نشانه کمبود شخصیت و غفلت و ضعف ایمان است. زیرا آرزو می کند نعمتی که خدا از روی حکمت به دیگری داده است از او سلب شود. در خطبه ۸۶ نهج البلاغه آمده است: حسادت به تدریج ایمان را می خورد همان طور که آتش هیزم را تدریجاً از بین می برد.
لازم به توضیح است که حسد آن است که شخص آرزو کند نعمتی از دیگری سلب شود که این پایین ترین درجه حسد است امّا درجه بالای حسادت این است که برای سلب آن نعمت از دیگری دست به تلاش مخرّبی بزند. ولی اگر آرزو کند آنچه دیگران دارند او هم داشته باشد این حسادت نیست بلکه غبطه است و صفت خوبی است و چقدر خوب است که انسان تلاش کند تا نعمتی که به دیگران داده شده او هم کسب کند نه اینکه نعمت را از دیگران سلب کند.

پاورقی:

۱. جمعی از نویسندگان، تفسیر نمونه، تهران، انتشارات درالکتب الاسلامیه، ج۴، ص ۳۴۹.
۲. جمعی از نویسندگان، تفسیر نمونه، ج۹، ص۳۲۸.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

اقسام حسد

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.