یکی از دوستانم دوست پسر دارد من چگونه کمکش کنم؟

0 28

یکی از دوستانم دوست پسر دارد من چگونه می توانم به او کمک کنم تا از این کار دست بردارد البته خودش هم دوست دارد از این کار دست بکشد اما می گوید که نمی تواند؟

پاسخ:

مسئله ارتباط دختر و پسر یکی از معضلات فعلی جامعه ی ما می باشد. از آن جا که تعداد زیادی از افراد جامعه را نسل جوان تشکیل می دهند. دشمنان این کشور، با تهاجم فرهنگی و توطئه های گوناگون جوانان را مورد هدف قرار داده اند تا بتوانند با سرگرم نمودن ایشان به مسائل پوچ و بی اساس، نشاط، نو آوری و کار آمدی آنان را از بین برده و کشور را از این سرمایه های گران بها محروم نمایند.
نکته ۱: ایام نوجوانی و جوانی دوره ی شور و احساسات، شوق جنسی و نشاط طبیعی است. با بیدار شدن قوای مختلف جسمی، توجه به مسائل عاطفی و جذابیت های ظاهری جنس مخالف زیادتر می شود. این بلوغ طبیعی، در پیدایش دوستی ها و روابط دختر و پسر تأثیر به سزائی دارد.
نکته ۲: بر اساس نکته اول، اسلام برای پاسداری از حریم پاک و جلوگیری از انحراف، روابط دختر و پسر را با رعایت ضوابطی پذیرفته و آزادی مطلق و بدون حساب و دوستی ها و عشق بازی های مصطلح امروزی را ناپسند و مردود شمرده است. طرفینی که با هم در ارتباطند باید نسبت به هم تعهد داشته باشند تا آسیبی به روح و روان همدیگر وارد نسازند و صد البته پر واضح است که این تعهد در سایه ایمان و ازدواج حاصل می شود.
راه حل کلی مسئله شما و دوستتان۱. سعی کنیم واقعیت جنس مخالف را بشناسیم: بسیاری از دختران تصوراتی بسیار ایده آل و تخیّلی از جنس مخالف در ذهن خود می پرورانند. از نظر روان شناسی این یکی از اشتباهات رایج بین انسان ها، بالخصوص نوجوانان و جوانان است، بنابراین در مورد جنس مخالف نباید دچار تفکر افراطی شد.
۲. کنترل هیجانات(۱) در برخورد با جنس مخالف: از خجالت زدگی در برابر جنس مخالف خودداری کنید، با جایگزین ساختن حیاء(۲) به جای خجالت و کمرویی و با رعایت حدود شرعی و اجتماعی می توان رابطه صحیحی با جنس مخالف داشت البته هر چه روابط میان دختر و پسر کمتر باشد از لحاظ روحی و روانی آرامتر خواهند بود امام علی ـ علیه السلام ـ یکی از صفات خوب زنان تکبر کردن زن در مقابل مرد بیگانه را حالت متکبرانه داشتن در مقابل نامحرم می دانند.(۳) بطور کلی رفتار دختر نوجوان و یا جوان در مقابل جنس مخالف اولاً نباید باعث تحریک غریزه ی جنسی آنها شود و ثانیاً همان طور که گفتیم در برخوردها با جنس مخالف سعی شود حس و هیجانات زنانه باعث طمع دیگران نشود.
۳. از خلوت کردن با افراد بیگانه (جنس مخالف) بپرهیزید که سبب آسیب پذیری می شود.
نکاتی که شما می توانید به دوستتان کمک کنید:
شما می توانید از اهرم های عاطفی، شناختی، مذهبی و … استفاده کنید.
به لحاظ اینکه دختران در روابط از «جنبه عاطفی» نگاه می کنند نمی دانند که ممکن است مورد سوء استفاده بعضی از افراد قرار بگیرند. برای اینکه دوستتان را آگاه کنید به او بگوئید که:
۱- دوستی مخفیانه شما بی لطفی و ناسپاسی به اعتماد پدر، مادر، برادرتان است. پدر و مادری که سالها زحمت فراوانی برای تو کشیده اند دوست دارند تو را عفیفانه در لباس عروسی ببینند. آیا این مسیری که انتخاب کرده ای تو را به مقصد می رساند.
۲- اگر آن شخص تو را فریب دهد و تو جلوی همه رسوا شوی، چه ضربه ای به خودت و خانواده ات و اعتماد آنها خواهد خورد (آیا میتوانی معصومیت از دست رفته ات را دوباره بدست بیاوری؟ آیا پدر و مادرت می توانند جلو دیگران سر بلند کنند) آیا اگر به تو خیانت کند و یا احتمال خیانت بدهی زندگی زناشویی که در آینده منتظر تو است تضمین خواهد شد.
۳- پسر ها هم از این گونه دوستی ها برای زندگی پایدار خود استفاده نمی کنند و اگر این رابطه پنهانی به ازدواج هم ختم بشود از سوی خود پسر و خانواده آن مورد بدبینی واقع خواهی شد و این سؤال همیشه برای آنها خواهد بود که از کجا معلوم که در پنهانی با دیگری دوست نباشد. در نتیجه اساس زندگی آینده سست خواهد شد. این مسئله در مورد پسر هم صدق می کند از کجا معلوم در غیاب شما و در نهان با شخص دیگری رابطه نداشته باشد. اما اهرمهای شناختی:
۱- طبق بررسی های آماری نزاع ها و طلاق|ها در چنین روابطی که به ازدواج ختم می شود بسیار است.
۲- مراسم رسمی خواستگاری (اگر در بین ازدواج باشد) به نفع دختر است تا اینکه رابطه پنهانی داشته باشند .
۳- استفاده از تجربه تلخ دیگران و اطلاعاتی درباره آنهایی که این راه را رفته و برگشته اند.
۴- ضربه ها و آسیب هایی که در ارتباط دختر و پسر متوجه دختر می شود بسیار بیشتر از آسیبهایی است که متوجه پسر می شود.
اهرم مذهبی۱- شرکت در مجالس توسل به اهل بیت و مراسم دینی کم کم بر وی اثر خواهد گذاشت و نتیجه بخش است .
۲- مطالعه کتابهای دینی و اخلاقی.
۳- مطالعه آیات مربوط به عذابهای الهی کنترل نامحسوس بر روی اعمال ما دارد می توانید به این وسیله به دوست خود کمک کنید.
۴- از همه مهمتر اگر می توانید در جلسات اخلاق کسانی که صاحب نَفَس و دارای نَفس زکیّه هستند شرکت کنید که اینگونه مجالس واقعاً مس وجود را طلا می کند و اگر دسترسی ندارید از کتابهای اخلاق مانند: کیمای محبت مرحوم رجبعلی خیاط و یا طوبای محبت مرحوم دولابی و غیره استفاده کنید. اگر مدتی با اینگونه مباحث مأنوس باشید خودتان و دوستتان خود به خود از کارهای غیر معقول و غیر اخلاقی بدتان خواهد آمد.
کلام آخر اینکه اگر شما دنبال ایمان و پاکی و عفت باشید ایمان و پاکی و عفت هم از شما مواظبت خواهد کرد بطوری که محیط فرد را همواره امن خواهید یافت.

پاورقی:

۱. توضیح هیجانات: حالت های هیجانی با تغییر ضربان قلب، بالا رفتن دمای بدن و نیز کاهش کنترل ارادی بر رفتار، همراه هستند.
۲. حیا یک لغت بسیار پسندیده فردی و اخلاقی است که براساس آن وقتی فرد تشخیص می دهد که کاری را نباید انجام دهد و یا سختی را نباید بگوید، علی رغم توانایی بر انجام آن، از عمل بدان خود داری می کند در صورتی که فرد خجالتی قادر به انجام چنین کاری نیست و فرد خجالتی در برابر خواستهای غیر معقول و غیر اخلاقی به راحتی تسلیم می شود.
۳. فیض الاسلام، نهج البلاغه، حکمت ۲۲۶.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.