با دوستی که اعمال جنسی انجام می دهد چطور رفتار کنیم؟

0 44

با دوستی که اعمال جنسی انجام می دهد چطور رفتار کنیم که جنبه تربیتی داشته باشد و چگونه او را نهی کنیم؟

پاسخ:

در رابطه با سوال ، لازم است به چند نکته توجه نمایید:
۱. سوال شما تاحدودی مبهم می باشد. شاید اگر واضح تر مسئله را طرح می نمودید، می توانستیم پاسخ جامع تری ارائه نماییم.
۲. در صورتی که این فرد، اینگونه رفتارهای خود را آشکارا و در جلو شما انجام نمی دهد، شما نیز به روی خود نیاورید، اما بگونه ای غیر مستقیم سعی نمایید در جهت ترک و اجتناب از اینگونه رفتارها به او کمک کنید. اما اگر اینگونه رفتارها را در جلو شما انجام می دهد و یا برای شما تعریف می کند، شما هیچ علاقه ای به شنیدن و یا دیدن آنها نشان ندهید و در ضمن بگونه ای آشکار به او بیان نمایید که اینگونه اعمال گناه است و آثار زیانبار دنیوی و اخروی به دنبال خواهد داشت.
به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید افرادی که دچار لغزش جنسی و یا هر رفتار انحرافی دیگری می شوند ابتدا باید بپذیرند که عمل آنها ناهنجار و «گناه» است، تا وقتی که ناهنجار بودن و گناه بودن عمل خود را نپذیرند، نمی توانند ترک کند. بنابراین، فرد مورد نظر شما اگر نسبت به ناهنجار بودن رفتار خود «بینش» دارد، شما می توانید وی را در تصمیم گیری برای ترک و شیوه درمانی مؤثر، یاری نمائید. امّا اگر وی متوجه ناهنجار بودن رفتار خود نیست یا حتی اگر برایش تذکر داده شود، باز هم نمی پذیرد که کار زشتی مرتکب می شود، در این صورت ابتدا باید با رعایت احتیاط و دقّت لازم در نحوه برخورد با وی، این بینش را برایش ایجاد نمائید که رفتارش خلاف شرع و آسیب‌هایی را به ایشان وارد می‌کند.
۳. به این امر مهم توجه داشته باشید، معمولاً اینگونه رفتارها عوامل و زمینه هایی دارد که باعث ایجاد و تقویت آنها شده است. از جمله این عوامل محیط تربیتی ضعیف خانواده، ارتباط با دوستان ناباب و یا استفاده نادرست و غیر منطقی از اینترنت و ماهواره و… می باشد. بنابراین تا زمانیکه این علل شناسایی نشوند و فرد از آنها اجتناب ننماید، نمی توان امیدی به ترک این رفتارهای نادرست از او داشت. لذا سعی نمایید راهکارهای زیر را در جهت از بین بردن این عوامل منفی، بکار گیرید:
ـ اگر ایشان با دوستان نابابی در ارتباط است، سعی کنید به تدریج با رابطه صمیمی و خوبی که با ایشان برقرار می نمایید و نشان دادن دلسوزی و دوستی تان به ایشان، به تدریج رابطه او را با دوستان ناباب کم و قطع نمایید.
ـ در صورتی که فکر می کنید وضعیت خانوادگی ایشان مناسب نیست و محیط تربیتی مطلوبی در خانواده ندارد، سعی نمایید با بردن ایشان به جلسات مذهبی و کانون های مذهبی و یا هدیه دادن کتابهای مذهبی به ایشان، به تدریج او را با مسائل دینی و معنوی بیشتر آشنا نمایید و او را چنان تقویت و شارژ روحی و معنوی نمایید که خودش بگونه ای فعال تر در خانواده برخورد نماید و سعی کند محیط تربیتی بهتری در خانواده خودشان حکم فرما نماید.
ـ اگر به اینترنت و ماهواره دسترسی دارد و اینها بر ایشان تاثیرگذار هستند، سعی کنید به او کمک کنید تا اوقات فراغت خود را به نحو بهتری برنامه ریزی نماید (برای مثال حتما یک رشته ورزشی را در یک باشگاه دنبال نماید و یا او را ترغیب به مطالعه و یا کارهای هنری نمایید تا از اوقات فراغت خود به نحو مطلوبی استفاده نماید). زیرا در صورتی که این اوقات فراغت به نحو مطلوبی پر نشود، مطمئناً آثار زیانبار روحی و معنوی را به دنبال خواهد داشت. حضرت امام صادق(ع) در حدیث پردامنه «مفضل» میفرمایند: «… وهکذا الانسان لو خلا من الشغل لخرج من الاشر والعبث والبطر الی ما یعظم ضرره علیه و علی من قرب منه…». … و همینگونه انسان اگر بیکار و فارغ باشد، به بیهودگی و سرمستی دچار میشود و بر اثر آن به مسایلی مبتلا میشود که زیان آن هم بر خود و هم بر نزدیکان او سنگینی خواهد کرد… .(۱)
۴. توجه داشته باشید ما در عصری زندگی می کنیم که جهان به شدت در مادیات غلتیده و یکسره غرق در جاذبه های نفسانی و مادی گردیده است و خلأ عظیم اخلاق، ایمان و معنویت پدید آمده است. برای جلوگیری از گناه و انحرافات جنسی، باید پایه های ایمان و معنویت که براساس فطرتی خداجو در وجود انسان از ابتدا ریشه داشته است، پرورش یابد و ساختمان مستحکم اخلاقی و دینی در وجود او بنا شود. کودکان و نوجوانان باید بگونه ای تربیت شوند که آگاهانه و با اختیار کامل از آلودگی و گناه پرهیز نمایند. برای پرورش معنویت و این که فرد آگاهانه و با اراده از گناه پرهیز نماید، لازم است به این نکات توجّه شود. لذا شما نیز سعی نمایید به تدریج دوست خود را با این مسائل آشنا نمایید:
الف: اعتقاد به این که همه ما در محضر خدا هستیم. حضرت امام خمینی (ره) در این زمینه فرمود: «عالم محضر خدا است، در محضر خدا معصیت نکنید» ایمان به خدا و یاد او از اساسی ترین اهرم های بازدارنده از گناه است. بر همین اساس در آیات و روایات، بر «ایمان» بسیار تکیه شده است. به عنوان نمونه خداوند می فرماید: «آیا انسان نمی داند که خداوند همه اعمالش را می بیند»(۲) در آیه دیگر می خوانیم: «قطعاً پروردگار تو در کمین گاه است.»(۳) فردی که دچار لغزش جنسی می گردد باید توجّه داشته باشد که خداوند اعمال زشت او را می بیند. لذا امیرمؤمنان علی ـ علیه السّلام ـ می فرماید: «اِتّقوا معاصَی الله فی الخلوات فان الشاهد هو الحاکم از معصیت خدا در خلوتگاه ها بپرهیزید، چرا که همان خدا شاهد و دادرس است.» (۴)
ب: ایمان به معاد و حساب قیامت و یاد مرگ: یعنی ایمان به دریافت کیفر و پاداش اعمالی که ما در دنیا انجام داده ایم(۵) چنین عقیده ای نقش عمیقی در جلوگیری از گناه و ترک انحرافات جنسی دارد. یاد مرگ موجب شکستن غرور و در نتیجه زمینه ساز ترک گناه و از عوامل بازدارنده لغزش های جنسی است. رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلّم ـ فرمود: «بسیار در یاد مرگ باشید. زیرا یاد مرگ گناهان را می زداید».(۶)
ج: موضوع مهم دیگری که در پرورش معنویت جوانان و نوجوانان تأثیر دارد، «اقامه نماز» و انجام عبادات با کیفیت و شرایط کامل آن است. عبادات همچون سدّ پولادینی در برابر امواج گناه و هواهای نفسانی و لغزش های جنسی عمل می کند. قرآن در زمینه تأثیر بازداری نماز از گناهان می فرماید: «به درستی که نماز، انسان را از هرگونه آلودگی و عمل زشت دور نگه می دارد».(۷)
د: از جمله عوامل مهم دیگر که باعث شکل گیری چنین رفتارهایی می شود، عدم آگاهی و شناخت کافی از عظمت و بزرگی خالق متعال می باشد. چرا که اگر انسان نسبت به خالق خود، معرفت و شناخت حقیقی و کافی داشته باشد، هیچگاه حاضر نمی شود، خود را آلوده به رفتاری نماید که او را از معبودش دور می کند. بنابراین شما لازم است این بینش را در او ایجاد کنید.
و: هم چنین عدم آگاهی و شناخت فرد از عظمت، ارزشها، توانایی ها و ظرفیتهای وجودی خویش از جمله عواملی می باشد، که انسان را به سمت گناه سوق می دهد. اگر انسان بداند که خداوند متعال او را بگونه ای آفریده است، که شایستگی این را دارد که در پیشگاه خداوند، بدون واسطه و فاصله ای قرار گیرد، هیچ گاه حاضر نمی شود با رفتار و یا کرداری منفی و حرام، پاکی و عظمت خود را نابود کند. همانگونه که شاعر گرانقدر در این رابطه می فرماید: « رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند». اما اگر انسان ارزش های وجودی خویش را نشناخت و یا نادیده گرفت و خود را در حد یک حیوان، پست و پایین آورد، دیگر از او به عنوان یک انسان که عقل به او داده شده است، نمی توان یاد کرد. همانگونه که خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «اولئک کالانعام، بل هم اضل». اینان همانند حیواناتند و بلکه از آنان پست تر می باشند. بنابراین سعی نمایید نکات مثبت او را برجسته کنید و به او نشان دهید که چه ظرفیت های بالایی را داراست.
۵. در مواردی افرادی که مرتکب گناه یا عمل خطایی می شوند، خود را چنان خطاکار و گناهکار می دانند، که فکر می کنند به هیچ وجه مورد بخشش قرار نمی گیرند ( البته این هم از وسوسه های شیطان است ). لذا لازم است رحمان و رحیم بودن خداوند متعال را به ایشان گوشزد نمایید و به او این امیدواری را بدهید که انسان توبه کار، همانند کسی است که هیچ گناهی مرتکب نشده است. در این رابطه در روایت شریفی امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: «هر گاه توبه کاملا خالص باشد، خداوند آن‌چنان آثار گناه را می‌پوشاند. حتی فرشتگانی را که مأمور ثبت اعمال او هستند به فراموشی واداشته می‌شوند و به اعضای پیکر او که مأمور گواهی بر اعمال وی در قیامتند دستور داده می‌شود که گناهان او را، مستور بدارند و به زمین که گناه بر آن کرده و گواه بر عمل او در قیامت است نیز فرمان می‌دهند که آن عمل را کتمان کند به گونه‌ای که روز قیامت هنگامی که در صحنه رستاخیر حضور می‌یابد، هیچ کس و هیچ چیز برضدّ او گواهی نخواهد داد».(۸)
۶. در صورتی که ایشان شرایط ازدواج را دارد، او را ترغیب کنید که ازدواج کند. بدون شک ازدواج یکی از راههای اساسی کنترل رفتارهای ناهنجار جنسی می باشد.
نکته پایانیاز اینکه شما توجه به رفتارهای دوست خود دارید و نگران او می باشید، نشان از صداقت و پاکی شما در دوستی تان می باشد، اما لازم است به این نکته توجه داشته باشید، رابطه ای که شما با ایشان دارید، نباید باعث آسیب به شما شود. لذا در صورتیکه ایشان به اینگونه رفتارهای خود ادامه می دهند و شما نمی توانید روی او تاثیر گذار باشید، رابطه خود را با او قطع نمایید. پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در این رابطه فرمودند: «مَثلُ الجَلیس الصّالح مَثَلُ العطّارِ، اِن لَم یعطکَ مِن عِطرهِ اصابَکَ مِن ریحِهِ و مَثَلُ الجَلیسِ السّوءِ مَثَلُ القَینِ، اِن لَم یحرِق ثَوبکَ اصابَکَ مِن ریحِهِ. همنشین شایسته، مانند عطر فروش است. اگر از عطرش به تو ندهد، بوی عطرش به تو خواهد رسید و همنشین بد، مانند آهنگر است، اگر لباست را نسوزاند، از بویش به تو می رسد.»(۹)

پاورقی:

۱. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، تهران، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، ج۳، ص۸۷.
۲. علق : ۱۴.
۳. فجر : ۱۴.
۴. نهج البلاغه، حکمت ۳۲۴.
۵. آل عمران : ۳۰.
۶. نهج الفصاحه، ح۴۴۴.
۷. عنکبوت : ۴۵.
۸. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ‌دار الکتب الاسلامیه، ۱۳۸۸ق، ج۲، ص۴۳۰، (باب التوبه).
۹. محمدی ری شهری، محمد، حکمت نامه جوان، ص۲۱۰، ح۳۵۷.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.