وقتی که یک زن به مغازه من می آید بیشتر من را به فکر های باطل می کشاند؟

0 39

من یک مغازه دارم و وقتی که یک زن به مغازه من می آید بیشتر من را به فکر های باطل می کشاند، البته مشتری های زن که بیشتر از ۳ یا ۴ دقیقه در مغازه من بایستد، راه حلی را به من پیشنهاد کنید؟

پاسخ:
مقدمه: مهمترین راه نفوذ افکار شیطانی برای انسان از طریق چشم است، که ما بیشتر به بررسی این مسئله می پردازیم. قضیه نگاه به جنس مخالف در عنفوان جوانی یک مسئله مهم و مبتلا به است. برای یک نوجوان پس از شکوفا شدن غرایز درونیش، طبیعی است که در وجود خود میل و کشش خاصی نسبت به جنس مخالف از خود نشان دهد و تمایل به نگاه کردن به جنس مخالف را داشته باشد. اما باید متوجه بود که این میل و کشش درونی به صورت طبیعی و غریزی در وجود انسان نهاده شده تا با ازدواج و تولید مثل چرخه حیات هستیم سیر سلامت خود را طی نماید.
بنابر این باید غرایز و میل ها کنترل و رهبری شوند. مهمترین حرکت در این راستا بستن راه های نفوذ شیطان و نفس اماره است و مهمترین عامل به خطر افتادن میل های طبیعی درون انسان چشم چرانی است.
چشم ها، دام های شیطان حضرت علی ـ علیه السلام ـ فرمودند: «العیون مصائد الشیطان»(۱) دیدگان انسان، از دامهای شیطان است. اگر به چشم انسان «دام شیطان» گفته می شود، برای این است که شیطان به وسیله چشم، انسان را گرفتار می کند و او را به فساد و انحراف می کشد و بر او مسلط می شود.
چشم، رهبر تمام فتنه ها حضرت علی ـ علیه السلام ـ می‌فرماید: العین رائد القلب(۲) «چشم، رئیس قلب است». تمام فتنه ها از چشم سرچشمه می گیرد. زیرا چشم ظواهر و زرق و برق دنیا را می بیند و در صورت عدم ترس از خدا، برای رسیدن به این ظواهر زودگذر و فانی حاضر است دست به هر جنایتی بزند. در اثر نگاه با چشم به نامحرم از مسیر حق منحرف شود و مورد خشم و غضب خداوند واقع شود. به طور کلی، تمام جنایات، اعم ازقتل، سرقت، تجاوز به آب و خاک و ناموس مردم و غیره، از دیدن و توصیف چشم ناشی می شود.
از این رو، رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ راجع به عذاب نگاه بد به نامحرم فرمودند:
«کسی که نگاه بد به زن نامحرم کند، خداوند در روز قیامت چشمان او را به وسیله میخ های آتشی و آتش پر می کند تا بین مردم حکم کند، سپس او را در جهنم می اندازد.»(۳)
راه حل های پیشنهادی ما: ۱. توجه به ضررهای ناشی از چشم چرانی که این مسئله باعث ضعف ایمان و عقاب اخروی و خسارات روحی و جسمی فراوانی ازقبیل تشتت و خستگی فکری، ضعف و خستگی عمومی و حواس پرتی و غیره می شود.
۲. خود را عادت دهید که به مشتریان زن هرگز نگاه نکنید. این نکته را مد نظر داشته باشید که خانم های محترم و با شخصیت از چشم چرانی دیگران نسبت به آنان آزرده خاطر می شوند.
۳. سیمای ظاهری و لباس پوشیدن و نحوه برخورد شما با مشتریان به گونه ای باشدکه تصور مشتریان از شما یک شخصیت مذهبی و حزب الهی باشد که این مسئله مانع از تحقق وسوسه ها می شود.
۴. با چسباندن عکس های مذهبی به درود یوار مغازه خود و نوشتن مطالبی از قبیل (حجاب زینت زن است، خواهرم حجابت؟) از پیداش بد حجابی جلوگیری کنید.
۵. زمینه را برای ازدواج خود فراهم نمایید.
۶. تصمیم جدی بر مبارزه با هواهای نفسانی بگیرید. در این مسیر با شرکت در نماز جماعت، هیئات مذهبی و بهره گیری از مستحبات در حد توان اراده معنوی خود را تقویت نمایید.
۷. با دعا و توسل و گریه تقرب خود را به خداوند بیشتر نمایید و در این راستا بر خداوند توکل نمایید و از او یاری و کمک بخواهید. که انسان بدون یاری خداوند رحمن قادر به کنترل نفس و هدایت خود نیست.
سخن آخر راهکارهایی را که خدمت شما عرض کردیم بیشتر برای تقویت تقوای درونی و جلوگیری از به دام افتادن در هواهای نفسانی و شیطانی بود. اما این نکته را هم باید بدانید که گاهی اوقات خلوت با نامحرم چنان جذبه ای در وجود انسان ایجاد می کند که حصار تقوا را می شکند.(۴) و انسان را گرفتار می نماید. لذا سخن پایانی ما به شما، دوست عزیز این است که اگر چنانچه با عمل به مطالب گفته شده دین خود را حفظ نمودید خوب، شکرگزار درگاه خداوند باشید. اما اگر با داشتن این شغل احساس نمودید که دین خود را از دست می دهید بر شما واجب است که برای حفظ دین خود تغییر شغل بدهید.

پاورقی:

۱. ابن شعبه حرانی، تحف العقول، ص ۱۵۱.
۲. آمدی، غررالحکم، ص ۳۱.
۳. ابن بابویه، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ص ۶۶۲.
۴. شهید مطهری ده گفتار، ،انتشارات صدرا، ص ۳۲.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.